Waga wisząca – jak działa i do czego służy?

Obecnie niemal w każdej dziedzinie przemysłu wykorzystywane są wagi. Te precyzyjne urządzenia są niezwykle często wykorzystywane zwłaszcza w przemyśle ciężkim. Jednak w dużych zakładach konieczny jest specjalny sprzęt, który przede wszystkim okaże się wytrzymały, ale również niezwykle precyzyjny. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem może okazać się waga wisząca. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest to urządzenie, jak działa oraz gdzie może zostać wykorzystana.

Waga wisząca — co to?

Wagi wiszące są niezwykle często spotykane zwłaszcza w przemyśle ciężkim. Bardzo ważne jest, aby takie urządzenie było dokładnie dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Wagi wiszące są wykorzystywane do rzetelnych oraz niezwykle precyzyjnych pomiarów surowców, oraz przedmiotów, które trudno byłoby zważyć na zwykłym urządzeniu. Najczęściej na takim sprzęcie waży się rzeczy o bardzo dużych rozmiarach czy nietypowych kształtach. Z tego też powodu waga wisząca charakteryzuje się dużą solidnością oraz wytrzymałością.

Takie urządzenia są również niezwykle wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, do których mogłoby dojść podczas ich użytkowania. Główny element wagi wiszącej stanowi hak, na którym zawiesza się ważone przedmioty. Ponadto sprzęt ten składa się ze stalowych lin oraz zawiesia, dzięki któremu można podwieszać różnego rodzaju artykuły. Warto wiedzieć, że wagi hakowe to bardzo popularne urządzenia w branży przemysłowej, warto więc znaleźć urządzenie, które będzie odpowiadało danemu przedsiębiorstwu.

Jak działa waga wisząca?

Działanie wagi wiszącej opiera się w dużej mierze na zawartej w niej elektronice. To właśnie dzięki niezwykle precyzyjnym czujnikom użytkownik może otrzymać bardzo rzetelny i niezwykle wiarygodny wynik pomiaru. Jednak wielu producentów nadal oferuje wagi wiszące, które bazują wyłącznie na podstawowych systemach. należy jednak pamiętać, że są one dużo mniej zaawansowane i oferują użytkownikowi bardziej ograniczone funkcje.

Głównym elementem każdej wagi wiszącej jest hak. Jest on wykonany z bardzo wytrzymałego materiału, najczęściej z dobrej gatunkowo stali nierdzewnej. Dzięki temu waga może poradzić sobie z ciężkimi przedmiotami i nie ulegnie uszkodzeniu. Producenci oferują wagi wiszące z hakami obrotowymi w zakresie 360 stopni lub nieruchomymi. Wybierając wagę wiszącą, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stopień jego wytrzymałości. Im jest on wyższy, tym cięższy przedmiot można umieścić na haku, zwiększa się również bezpieczeństwo użytkowania.

Źródłem zasilania wag wiszących są zwykle baterie lub akumulatory. W zależności od konkretnego modelu, mogą być one wyposażone w ekrany LCD lub LED. Wyjątek stanowią jednak urządzenia bazujące na starszych systemach. Wagi przeważnie oferują pomiar w różnych jednostkach. Mogą to być kilogramy, funty, a nawet Newtony. Samo urządzenie natomiast jest wykonane z tworzywa ABS, dzięki czemu cała konstrukcja jest odporna na ewentualne zarysowania.

Wagi wiszące — gdzie znajdują zastosowanie?

Wbrew pozorom, wagi wiszące niekoniecznie muszą służyć jedynie do ważenia produktów czy surowców. Zwłaszcza w przemyśle urządzenia te mogą znaleźć dużo więcej zastosowań. Najczęściej spotykane funkcje to na przykład dokonywanie pomiarów w różnych jednostkach, funkcja PEAK, która pozwala zapamiętać maksymalną wartość pomiaru, czy funkcja TARY, która pozwala na ważenie produktów w pojemniku po wcześniejszym wytarowaniu jego masy.

Na rynku można spotkać obecnie różnego rodzaju urządzenia. Różnią się one między sobą posiadanymi funkcjami oraz maksymalną wagą, jaką można na nich zawiesić. Decydując się na takie urządzenie, należy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Nowoczesne wagi wiszące pozwalają na pomiary przedmiotów ważących od kilkudziesięciu kilogramów do nawet kilku ton. Obecnie sprzęt ten znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki temu na rynku można znaleźć różnego rodzaju wagi wiszące, dostosowane do indywidualnych potrzeb przemysłu ciężkiego.