Podjęcie własnej działalności gospodarczej – jak się za to zabrać?

Zarejestrowanie swojej firmy nie jest zbytnio skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym nie zapłacimy żadnych kar za niezłożenie pewnych dokumentów. Przy okazji zakładania przedsiębiorstwa należy też poszukać odpowiedniego biura rachunkowego, pomocnego w poprowadzeniu księgowości. Co istotne, w tej chwili można utworzyć firmę przez Internet lub udać się do odpowiedniego urzędu.

Jak założyć swoją firmę?

Należy pamiętać, że jeżeli chcemy samodzielnie prowadzić swoją działalność gospodarczą, to musimy być pełnoletni, ponieważ ponosimy już w tym wieku wszystkie konsekwencje naszych działań oraz jesteśmy w pełni zdolni do wszystkich czynności prawnych. Trzeba pamiętać, że kiedy będziemy uzyskiwać małe zarobki z prowadzonego biznesu, to nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. W takiej sytuacji przychody z naszych działań nie mogą być większe niż 1505 zł brutto miesięcznie. 

Chcąc jednak założyć swoją firmę, trzeba dokonać rejestracji działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To rejestr, w którym znajdują się wszystkie osoby prowadzące w naszym kraju jednoosobową działalność gospodarczą. Do CEIDG muszą się również zapisać ludzie dołączający do różnych spółek.

Należy również wymyślić nazwę firmy, ponieważ będzie ona potrzebna przy dokonywaniu rejestracji w CEIDG. Powinna zawierać przynajmniej nasze imię i nazwisko, ale warto dodać do niej także jakieś słowo związane z profilem działalności. Tak naprawdę wybrane sformułowanie może być dowolne. Jeden człowiek ma możliwość dokonania tylko jednego wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jednak może prowadzić kilka biznesów o odmiennym profilu działalności. 

Jak wygląda sytuacja ze składkami ZUS, gdy zakładamy swoją firmę?

Myśląc, jak otworzyć własną działalność, trzeba pamiętać, że opłacane przez nas składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą dość wysokie. Dlatego należy się przygotować na spory koszt na początku takiej drogi. Będąc przedsiębiorcami, musimy płacić składki, które zawierają:

  • ubezpieczenie zdrowotne;
  • ubezpieczenie emerytalne i wypadkowe;
  • ubezpieczenie chorobowe, ale ono jest dobrowolne;
  • składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

W momencie, gdy jednak w ostatnich 60 miesiącach nie prowadziliśmy żadnej działalności gospodarczej, to możemy skorzystać z ulgi na start w okresie 6 miesięcy od zarejestrowania swojej firmy. Po tym okresie przez 24 miesiące można płacić obniżone składki do preferencyjnej podstawy. Kiedy nie posiadamy żadnych ulg, mamy obowiązek płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, które będą nie mniejsze niż 60% prognozowanego przez ZUS podstawowego wynagrodzenia.

W przypadku, gdy chcemy, aby więcej osób dowiedziało się o nasze działalności, to warto współpracować ze stroną internetową http://www.advoider.pl, gdzie dużo ludzi poszukuje firm, które wykonują dane usługi.

Gdy mamy zamiar zacząć prowadzić własną działalność, trzeba dokładnie przemyśleć pod kątem konkurencji, czy chcemy prowadzić firmę o danym profilu.