Prostota czy stylowość -jakie meble wybrać?

Nieodłącznym elementem jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz jest wybór i zakup odpowiednich mebli. Jest to dość poważna decyzja, gdyż w odróżnieniu od różnego rodzaju gadżetów i drobiazgów, meble zazwyczaj będą nam towarzyszyły przez wiele lat, choćby ze względu na ich koszt czy też gabaryty utrudniające częste zmiany. Decyzja o stylu, w jakim będą utrzymane nasze meble, często będzie więc decyzją na długie lata. Dobrze więc byłoby, gdyby nasz wybór nie znudził się już po roku. Spośród czego jednak możemy wybierać?

Pokolenie IKEA

Powyższe hasło to powszechnie znane zjawisko socjologiczne, podkreślające jak bardzo w nasze życia wdarł się charakterystyczny styl widoczny w meblach oferowanych przez ten szwedzki sklep. Pierwsze pojawienie się w kraju sklepów sieci Ikea spowodowało nagle, że w dużej ilości wnętrz zaczęliśmy oglądać te same meble. Początkowe zachłyśnięcie się nowym stylem, dość niskimi cenami oraz łatwością transportu mebli spowodowało, że znaczna część mebli pochodziła z jednego miejsca. Choć dość szybko entuzjazm zaczął opadać, właśnie ze względu na powszechność takiego wystroju, to mając na uwadze wspomniany wcześniej co najmniej kilkuletni żywot mebli w naszych domach możemy się spodziewać, że jeszcze przez wiele lat meble z Ikei będą widoczne w znacznej części domów. Możemy wręcz oczekiwać pewnego zwiększenia ich liczby ze względu na zwiększenie liczby sklepów należących do tej sieci. Mieszkańcy rejonów, w których do tej pory nie było sklepów Ikea, po otwarciu ich w okolicy, bardzo często pozwalają się skusić meblom o szwedzkich nazwach. Żeby było jasne, meble te zresztą są dość praktyczne i solidnie przemyślane, a stała dostępność w ofercie sprawia, że w razie problemów ewentualne uzyskanie uszkodzonej części lub dokupienie kolejnego modułu w podobnej wersji kolorystycznej nie powinno być uciążliwe. Zanim jednak udamy się do sklepu, warto przyjrzeć się też alternatywom.

Meble prowansalskie

Od wielu lat popularność zdobywa właśnie taki styl umeblowania. W odróżnieniu od trochę zimnych i obcych, a jednocześnie bardzo prostych mebli z Ikea, tutaj mamy raczej do czynienia ze stylizacją na bardzo stare meble, takie jakie widywaliśmy kiedyś choćby w kuchniach naszych babć. Charakterystyczna dla tego stylu jest pewna doza pracy z naszej strony. Stosowane przecierki i mikrouszkodzenia mające podkreślić charakter mebli są bowiem w większości przypadków realizowane właśnie przez nas. Możemy też oczywiście kupić gotowe meble, wykonane w tym stylu, a wybór taki z pewnością sprawi, że poczujemy się ciepło, przytulnie, po prostu jak w domu. Weźmy jednak pod uwagę, że o ile meble z poprzedniego akapitu dopasowują się do praktycznie każdego wnętrza, to w przypadku mebli prowansalskich dobrze byłoby odpowiednio dopasować kolor ścian czy też dobór akcesoriów. Meble takie bowiem świetnie będą się czuły w stonowanych beżach, burgundach czy zieleniach a znacznie gorzej w intensywnych barwach. Również oświetlenie warto dobrać tak, by przypominało to z epoki. Wymagać to może trochę więcej pracy, jednak w zamian możemy uzyskać zdecydowanie bardziej spektakularny efekt.

Więcej porad znajdziesz na Designforhome.pl