Wakacje na żaglówce

Współcześnie coraz więcej osób w okresie wakacyjnym stara się spędzać wolny czas aktywnie. Nie brakuje również miłośników sportów wodnych oraz amatorów żeglugi, która cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego. Podczas wakacji na łódce można nie tylko wypocząć. Do atrakcji zaliczają się także liczne krajobrazy, wędkowanie oraz możliwość korzystania z kąpieli wodnych i słonecznych. Dodatkowo czas spędzony na świeżym powietrzu, w otoczeniu wody i natury sprzyja zdrowemu samopoczuciu, a także pozytywnie wpływa na kondycję naszego organizmu. Dla osób, które wciąż nie są przekonane, przygotowaliśmy listę największych i najciekawszych atrakcji podczas wakacji spędzonych na żaglach wraz z rodziną czy najbliższymi przyjaciółmi.

Łowienie ryb

Wakacje na łódce to doskonały czas dla pasjonatów wędkarstwa. Można nauczyć się wielu ciekawych sztuczek, zarazić pasją najbliższych, trenować cierpliwość, a przy tym złowić coś pysznego na obiad. Jeśli jednak decydujemy się na łowienie ryb, musimy mieć pewność, że w danym miejscu nie jest to zakazane, a ryby, które akurat złapią naszą przynętę nie są objęte ochroną. Jest to dość ryzykowna atrakcja, aczkolwiek jeśli ktoś dobrze zna się na wędkarstwie, może z czystym sumieniem oddać się tej rozrywce bez końca. Po udanym połowie można dobić do brzegu, zacumować żaglówkę i zorganizować grilla lub ognisko w wyznaczonym do tego miejscu. To świetna rozrywka z której bardzo często korzysta wiele żeglujących osób. Można wówczas także chwilę odpocząć od ciągłego przebywania na wodzie i dać „odpocząć” nogom na lądzie.
Piękno otaczających krajobrazów
Wakacje na żaglówce to także świetne miejsce dla amatorów fotografii. Niezwykłe krajobrazy, które mijamy podczas podróży ukazują naturalne piękno przyrody zarówno o poranku jak i o zmierzchu. Niekiedy ludzie nie zdają sobie sprawy jak piękne miejsca znajdują się w ich otoczeniu. Dopiero przypadkowe spotkanie sprawia, że zaczynamy doceniać Polską naturę, która jest tak piękna, wielobarwna i nieznana.  To także doskonały pomysł na żeglowanie po zagranicznych wodach, które odkryją przed nami wiele egzotycznych widoków, a także roślin i zwierząt. Wielu żeglarzy właśnie głównie z tego powodu co roku odwiedza inne kraje, kolekcjonując pamiątki w postaci zdjęć i wspomnień z nieznanych krain i państw, które udało im się zwiedzić od strony morza i oceanu.

Wszędzie woda

Żaglówka bezwzględnie powinna kojarzyć się nam wszystkim z wodą. Jeśli więc ktoś na tzw. „chorobę morską” powinien dobrze się zastanowić, zanim wybierze się na kilkutygodniowy rejs łódką, który wiąże się z przebywaniem na niej niemal 24 godziny na dobę. Ci, dla których woda to naturalne środowisko, nie muszą się o nic martwić. Wręcz przeciwnie! Doskonale odnajdą się na żaglówce, a także poza nią. Dzięki stałej obecności wody, mogą bez ograniczeń korzystać z kąpieli wodnych, byle ostrożnie i rozważnie. Nie należy skakać do wody na główkę, ani pływać w miejscach nieoznaczonych i nieznanych. Woda to często zdradliwe środowisko. Chwila nieuwagi, a może wydarzyć się naprawdę coś niedobrego.

Opalanie na jachcie

Niewątpliwie wakacje na żaglówce to także świetna okazja do korzystania z kąpieli słonecznych. Nie bez powodu mówi się, że człowiek najbardziej opala się w wodzie. Ma ona niskie albedo, czyli zdolność odbijania promieni słonecznych. Dzięki temu słońce szybciej opala nasze ciało niż na lądzie. Podczas opalania, zwłaszcza na żaglówce trzeba koniecznie zaopatrzyć się w krem z filtrem i nakrycie głowy. Należy także pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu może grozić udarem słonecznym, dlatego warto dozować sobie dawki słońca i nie opalać się, kiedy znajduje się ono w zenicie. Prócz nakrycia głowy, konieczne jest także osłanianie ramion i oczu. Okulary powinny być specjalnie dobrane pod kątem promieniowania UV. Odpowiednie zabezpieczenie pozwoli nam na piękną i długo utrzymującą się opaleniznę, która zdecydowanie różni się od tej „lądowej”.

Żeglowanie jako sport

Żegluga uznawana jest także za dyscyplinę sportową. Wakacje spędzona aktywnie na łodzi pozwolą doskonalić umiejętności żeglarskie, które w przyszłości mogą zaowocować podczas zawodów żeglarskich. Wiele rodzin w ten sposób przekazuje pasję z pokolenia na pokolenie, ucząc swoje dzieci już od najmłodszych lat wszystkiego, co związane z tym wyjątkowym sportem. Wówczas egzamin na patent żeglarki mają one niemal w kieszeni. To doskonały sposób na pogłębienie więzi rodzinnych i utrzymywanie wśród najbliższych tradycji, która w rodzinie może przetrwać całe lata.