Fotowoltaika a ogrzewanie domu – co warto wiedzieć?

Fotowoltaika nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Umożliwia znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną, zwiększa niezależność od podwyżek cen prądu i jest prosta w obsłudze. Ponadto fotowoltaika nie oddziałuje niekorzystnie na środowisko, cechuje się trwałością konstrukcji, a dodatkowo można na nią uzyskać dofinansowanie.

Jeśli rozważasz ogrzewanie domu fotowoltaiką, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Znajdziesz w nim wiele cennych informacji.

Fotowoltaika a ogrzewanie domu – jak to działa?

Na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu decyduje się coraz więcej osób. W jaki sposób to działa? Otóż instalacja wytwarza dla budynku prąd za pomocą energii słonecznej. Aby jednak można było skorzystać z energii odnawialnej do ogrzewania domu, należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie zasilane prądem np. w pompę ciepła.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne w Oleśnicy, aby ogrzać budynek? Otóż dzięki temu rozwiązaniu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Ponadto wykorzystując odnawialne źródła energii, nie szkodzisz środowisku naturalnemu, gdyż nie produkujesz spalin i niebezpiecznych substancji przedostających się do atmosfery. Decydując się na ogrzewanie domu fotowoltaiką, nie musisz inwestować w opał czy martwić się czasochłonną obsługą elementów instalacji.

Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką sprawdza się w okresie zimowym?

Wiele osób zastanawia się, czy można ogrzać budynek fotowoltaiką w zimie, biorąc pod uwagę warunki związane z nasłonecznieniem w Polsce. Krąży wiele mitów, że w zimowych miesiącach panele niewystarczająco spełniają swoje funkcje. To oczywiście nieprawda.

Trzeba zaznaczyć, że w naszym kraju panują niemal takie same warunki pogodowe, jak w europejskiej potędze fotowoltaicznej – w Niemczech. Wystarczy dobrać panele o odpowiedniej mocy, aby bez problemu pokryć zapotrzebowanie na energię przez cały rok.

Oczywiście, fotowoltaika zimą nie jest tak efektywna jak latem, ponieważ wtedy liczba dni słonecznych znacznie spada, a dzień trwa krótko. Jednak z pomocą przychodzi net metering, czyli system umożliwiający oddanie do ogólnej sieci nadwyżki energetycznej wytworzonej w okresach zwiększonej wydajności instalacji, a następnie odebranie jej w ciągu kolejnych 12 miesięcy w odpowiednich ilościach.

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać przy panelach fotowoltaicznych? Oleśnica

Aby ogrzewać dom ekologicznie, nie wystarczy zainwestować w panele fotowoltaiczne w Oleśnicy czy innym polskim mieście. Należy również kupić odpowiednie ogrzewanie. Użytkownicy najczęściej decydują się na połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła, piecem elektrycznym bądź matami grzewczymi.

Wszystkie wymienione rozwiązania mają swoje zalety, dlatego cieszą się bardzo dużą popularnością. Przed wyborem konkretnej opcji warto skontaktować się ze specjalistami z branży i poprosić o radę, które z nich będzie najlepsze w Twoim przypadku.