Czy warto korzystać z materiałów alternatywnych do drukarek?

Nasze domowe drukarki potrafią zapewnić nam wiele radości, tworząc wysokiej jakości, atrakcyjne wydruki. Dużo mniej radości zapewni nam wizyta w sklepie, w którym będziemy chcieli dokupić nowe tusze lub pojemnik z tonerem. Okazuje się bowiem, że materiały eksploatacyjne oferowane przez producentów naszych drukarek są bardzo drogie, szczególnie w przeliczeniu na ilość atramentu zawartego w kartridżu lub w proszku w pojemniku z tonerem. Pozostaje nam więc zaakceptowanie tych cen lub poszukanie tańszego odpowiednika Czy jednak będzie to dobre rozwiązanie dla naszej drukarki?

Kwestia jakości wydruku

Wysokie ceny, jakich oczekują producenci oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, są częściowo pochodną jakości, jaką gwarantują swoją marką. Trudno się zresztą temu dziwić, to producenci przecież najlepiej znają swoje drukarki i najlepiej wiedzą, jaka struktura atramentu będzie najlepiej z nimi współgrała. Nie bez znaczenia jest też dostęp do zaawansowanych technologii, a także duże kwoty poświęcone na rozwój. W rezultacie możemy czasem spodziewać się, że przejście na zamienniki materiałów eksploatacyjnych będzie się wiązało z pogorszeniem jakości wydruków. Czy i jak bardzo widoczna będzie ta zmiana – to już oczywiście zależy od jakości materiałów, które wybierzemy. Decydując się na najtańsze zamienniki, możemy spodziewać się największych różnic na minus. Wybierając natomiast zamienniki z wyższej półki, nasza oszczędność będzie mniejsza, ale możemy się spodziewać zdecydowanie lepszej jakości niż w wariancie budżetowym.

Kwestia dostępności zamienników

Trudno się dziwić, że producenci drukarek i oryginalnych materiałów eksploatacyjnych starają się walczyć z rynkiem zamienników. Robią to na różne sposoby, ostatnio do najpopularniejszych należy wyposażenie pojemników z tonerem lub atramentem w specjalne chipy kontrolujące czy wykorzystujemy oficjalne materiały eksploatacyjne oraz ile atramentu, lub tonera zostało już zużyte. Alternatywni producenci nie poddają się jednak i próbują tworzyć swoje produkty tak, by bez problemu funkcjonowały w większości drukarek. Musimy się jednak liczyć z tym, że w przypadku niektórych drukarek ilość pracy potrzebnej na opracowanie zamiennika jest na tyle duża, że nie opłaca się tego robić. Wybierając taką drukarkę, będziemy skazani jedynie na oryginalne materiały eksploatacyjne. Dlatego też, zanim jeszcze kupimy naszą drukarkę, warto zapoznać się z ofertą materiałów eksploatacyjnych, by móc oszacować poziom kosztów, z jakim będziemy musieli się uporać. Nawet jednak analiza dokonana przed zakupem, w skrajnym przypadku może nam się nie przydać na zbyt wiele. Co jakiś czas słyszy się bowiem o aktualizacjach oprogramowania, wprowadzanych do swoich urządzeń przez producentów drukarek. Często taka aktualizacja może wprowadzić nowe funkcje lub też poprawić jakieś błędy, natomiast czasem celem aktualizacji jest jedynie wprowadzanie kolejnych zabezpieczeń przed korzystaniem z zamienników. Tym samym, z dnia na dzień może się okazać, że zamienniki które świetnie współpracowały z naszą drukarką nagle przestały być przez nią rozpoznawane.

Czy zatem warto korzystać z alternatywnych materiałów? To już sprawa indywidualna, za każdym razem musimy uwzględnić planowaną liczbę wydruków. Jeżeli oszczędność wynikająca ze stosowania materiałów alternatywnych będzie niewielka, to chyba lepiej pozostać przy mniej problematycznych oryginałach.

O porady eksperta zapytaj Tuszmarkt.pl