Dlaczego warto mieć do siebie dystans?

Świat gości na swoich ziemiach miliardy ludzi. Różnią się oni między sobą pod wieloma aspektami, niektórzy są biedny, a inni bogaci. Niektórzy są dobrzy, inni źli, tak samo niektórzy są szczęśliwi, a inni są smutni. Szczęście jest bardzo ciekawym zagadnieniem i wielu mędrców starało się odpowiedzieć, czym ono jest w swojej istocie. W jaki jednak sposób dodać choćby szczyptę szczęścia do swojego życia? Odpowiedź może być zaskakująca – dystans do siebie!

Dlaczego szczęście w pewnym sensie idzie w parze z dystansem do siebie?

Trzeba więc wyjaśnić, skąd często bierze się uczucie dyskomfortu i smutku.
Wszyscy żyjemy w czasach, które zostały opanowane przez media społecznościowe, czego efektem jest gradobicie stałego oceniania innych ludzi, co przenosi się również na świat realny. Kiedy osoba bez dystansu do siebie czuje się niedoceniona albo co gorsza – atakowana i poniżana – często zamyka się w sobie, nie chce rozmawiać z innymi, czasami nawet wybucha agresją i atakuje otoczenie, czego efektem jest tylko i wyłącznie rosnąca frustracja. Ludzie szczęśliwi natomiast, po wytknięciu im błędu przez osobę postronną… z reguły nie zrobią nic.

Dlaczego?

Ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że każdy ma możliwość przedstawiania własnej opinii na dany temat, jednakże odbiorca np. obelgi nie musi się z tym zgadzać. Zamiast wchodzić w zbędną polemikę, która często mogłaby przerodzić się w kłótnię – lepiej jest sytuację zlekceważyć i zająć się swoimi sprawami. Nie ma powodu, dla którego warto byłoby przejmować się wszystkimi niekorzystnymi sytuacjami/opiniami, jeżeli nie ma się na nie wpływu.

Bardzo często można zauważyć, że dana osoba nienawidzi być obiektem żartów, przez co stale się obraża. Dystans do żartów jest istotny, ponieważ pomaga odnaleźć się w społeczeństwie. Zazwyczaj nikt wyrażając swoje poczucie humoru, nie ma na celu skrzywdzenia drugiej osoby. Chodzi wyłącznie o wywołanie śmiechu i dobrego nastroju.

Żeby mieć dystans do życia i do siebie nie trzeba się aż tak bardzo starać. Wystarczy na przykład, w sytuacji niekomfortowej, zadać sobie pytanie, czy jest ona aż tak istotna? Jeśli odpowiedź brzmi 'nie’, nie warto się przejmować, a wręcz przeciwnie. Zmniejszenie dystansu do siebie często zmniejsza też dystans do innych, a więc umacnia nasze relacje towarzyskie.

Za merytoryczne wsparcie podczas pisania artykułu dziękujemy naszemu partnerowi https://redmik.pl/