Nawożenie buraków cukrowych – zasady

Burak cukrowy to roślina o bardzo wysokich wymaganiach pokarmowych, dlatego należy wyjątkowo zadbać o jego nawożenie. Potrzeby tej rośliny stanowią różnicę między zasobnością gleby a potrzebami pokarmowymi buraka. Gleba powinna być bogata w korzystne składniki pokarmowe, wówczas potrzeby nawożenia będą mniejsze. W tym artykule opowiemy o tym, jak najlepiej nawozić buraka cukrowego. 

Uprawa buraka cukrowego – nawożenie

Nawożenie roślin uprawnych jest najważniejszą kwestią zależną od rolnika przy ich uprawie. Wpływa przede wszystkim na wysokość oraz jakość plonu. Nawożenie powinno opierać się przede wszystkim na zasobności gleby w składniki pokarmowe, które zostały określone na podstawie laboratoryjnej analizy gleby. Optymalny odczyn gleby dla buraka cukrowego powinien wahać się w przedziale 6,0–7,0 pH. Potas jest składnikiem, który w największym stopniu (z wyłączeniem azotu) określa plon roślin wrażliwych. W tym właśnie omawianych buraków cukrowych. W Polsce, z powodu przewagi gleb lekkich o małym kompleksie sorpcyjnym, a więc ubogich w składniki mineralne, potas odgrywa pierwszoplanową rolę jako czynnik produkcyjny.

Jaki nawóz pod buraki cukrowe?

Poniżej omówimy kilka sposobów na efektywne nawożenie buraków. Zacznijmy od nawożenia mineralnego, które może okazać się podstawą w uzyskaniu zadowalających plonów. Skład nawozu powinien być przede wszystkim dobrany do konkretnej gleby. Burak cukrowy będzie rósł najlepiej, gdy będziemy znali charakter gleby, w której rośnie. Naszym zadaniem jest tylko uzupełnienie tych składników. O wzroście buraków cukrowych decydują pierwiastki: azot, fosfor, potas, sód, magnez, siarka, wapń, bor, mangan oraz cynk. Każdy z nich pełni inną funkcję w rozwoju plonu i jego końcowej jakości. 

Nawożenie buraka cukrowego – wpływ ważnych pierwiastków na wzrost

Zacznijmy od azotu, który pełni funkcję plonotwórczą. Warunkuje on wytworzenie prawidłowej powierzchni liściowej. Jej zadaniem jest produkcja węglowodanów gromadzonych w korzeniach, a także fotosynteza. Nawożenie azotem przeprowadzamy na wiosnę, używając dwóch równych dawek (oczywiście są one uzależnione od tego, jaką mają glebę). 

Potas z kolei jest najważniejszym składnikiem pokarmowym dla tej rośliny. Burak cukrowy pobierają największą ilość potasu w porównaniu do innych, powszechnie uprawianych roślin. Pierwiastek ten kontroluje gospodarkę azotem, a także reguluje gospodarkę węglowodanami. Ma to ogromny wpływ na zawartość cukru w korzeniach rośliny. Źródłem potasu są międzyplony, słoma oraz nawozy mineralne i naturalne. Przedsiewne nawożenie potasem nie może być większe niż 100 kg K2O /ha.

Nie można zapomnieć o fosforze, który odgrywa kluczową rolę w procesie fotosyntezy. Wpływa on też na stabilizację plony korzeni, a także wzrost zawartości cukru w roślinie. Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek roślina wykazuje w fazie wschodów. Dzięki fosforowi korzenie rosną szybko i są bardziej odporne na stresy środowiskowe. Aby pierwiastek się dobrze przyswajał, należy pamiętać o odczynie pH 6,0 – 7,0, a także optymalnej strukturze gleby. Nie zawsze warunki pogodowe pozwalają na stosowanie nawozów z zawartością fosforu jesienią, dlatego zalecamy robić to wiosną. Zalecamy wprowadzanie pierwiastków w postaci wieloskładnikowych nawozów. 

Magnez z kolei kontroluje gospodarkę azotową buraka cukrowego. Nie warto doprowadzać do niedoboru magnezu, ponieważ zawartość cukru w korzeniach będzie niższa. Wprowadzamy go do gleby przy stosowaniu przedsiewnie siarczanu magnezu w formie stałej lub też nawozach wieloskładnikowych. 

Niedobór boru objawia się powolnym wzrostem buraka cukrowego, który zaczyna więdnąć, a jego liście pękać. Silny niedobór może wiązać się ze spadkiem plonu nawet do 50%. By temu zapobiec, stosujemy przedsiewnie, pogłównie oraz dolistnie. Zalecamy nawożenie borem nawet trzykrotnie w ciągu całego sezonu wegetacyjnego – dawka powinna wynosić co najmniej 100 g B/ha.

Burak cukrowy – nawożenie

W celu uniknięcia strat w plonach buraka cukrowego zalecamy nawożenie gleby podstawowym nawozem ze wszystkimi niezbędnymi pierwiastkami. Fosfor, magnez i potas są stosowane, nawet gdy trwa rok uprawy buraka cukrowego.