Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest rodzajem diety z grupy wysokotłuszczowej, której głównym zadaniem jest spożywanie znikomej ilości węglowodanów, stanowiących główne źródło energii dla organizmu. W momencie, gdy ich brakuje, organizm zmuszony jest do poszukania innego źródła, który będzie go zasilał. Taki długotrwały niedobór węglowodanów zastępowany zostaje obecnymi w organizmie tłuszczami, w tym w szczególności powstałymi w wyniku ich rozpadu ciałami ketonowymi. 

Dieta ketonowa polega na dostarczaniu organizmowi jedynie 70% niezbędnej energii, dlatego trzeba mieć na uwadze, że podczas jej trwania będzie on niedożywiony (mechanizm działania diety ketogennej coraz częściej porównuje się do stanu organizmu, jaki zaobserwować możemy podczas głodówki) i niezbędne będzie przyjmowanie dodatkowych suplementów. Związane z keto dietą procesy zachodzą głównie w wątrobie, w związku z czym najczęstszym i najszybszym efektem jej działania będzie spadek masy ciała w okolicach brzucha. Główną ideą tego sposobu odchudzania jest wsparcie organizmu w trakcie leczenia padaczki, Alzheimera oraz Parkinsona. Istnieją również przesłanki, iż dieta ketogeniczna pomaga w walce z nowotworami – jednak wciąż nie udokumentowano tego odpowiednimi badaniami laboratoryjnymi.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Najprościej mówiąc, polega ona na zwiększeniu konsumpcji tłuszczów i jednoczesnym ograniczeniu do minimum spożycia wszelakich węglowodanów. Tak drastyczne zmiany w organizmie przebiegać powinny pod ścisłym nadzorem dietetyka, który przypilnuje, aby nie stała nam się krzywda i nie pojawiły niepożądane objawy, efekty i skutki tegoż odchudzania. Podczas jej trwania, w organizmie zachodzi zjawisko określane hasłem „jesz tłuszcz i tracisz tłuszcz”, dlatego wymaga ona również odpowiedniej suplementacji i dostarczania organizmowi dużych ilości m.in. sodu, potasu, magnezu i kwasów omega-3. Podczas utraty tłuszczów i tak znaczącego niedoboru cukru w organizmie, trzeba zadbać o nawodnienie i dostarczenie odpowiedniej ilości płynów – w tym przypadku zaleca się spożywać nawet do 2,5 litra wody dziennie.

Zalety i wady diety keto

Niewątpliwą i najważniejszą zaletą diety jest dynamiczny spadek wagi już w pierwszych 2 miesiącach od rozpoczęcia. Wspomaga ona walkę z insulinoopornością, ogranicza apetyt na słodycze i redukuje obrzęki ciała (opuchnięte kostki, palce, uczucie ogólnej ciężkości), a także wspiera układ trawienny w pozbyciu się wzdęć i zbędnych gazów. Jest doskonałą metodą na cofnięcie cukrzycy typu 2 i sposobem na poprawę skupienia i koncentracji umysłu. Dieta keto polega na uwolnieniu organizmu od uzależnienia do cukru, dzięki czemu potrzebuje on o wiele mniej czasu na regenerację i w pełni wyśpimy się już po niecałych 6 godzinach snu. Tłuszcze dostarczane do naszego ciała powodują długotrwałą sytość i efekt najedzenia oraz sytości, przez co już w ciągu 2 miesięcy jesteśmy w stanie oduczyć się nawyku podjadania między posiłkami. Niemal natychmiastowy czas działania, pozwala zgubić nawet 1,5 kilograma w ciągu tygodnia od rozpoczęcia kuracji.

Wadą diety ketonowej jest duża ilość tłuszczów, które pojawiają się w organizmie, co może doprowadzić do popsucia perystaltyki jelit, objawiającej się silnymi bólami w dolnej części brzucha. Duża ilość spożywanych płynów jest powodem częstomoczu, na który skarży się coraz więcej pacjentów, korzystających z diety. W wyniku zbyt długiego okresu jej stosowania, możliwe jest, iż pojawi się kamica moczanowa, ujawniająca się pod postacią ostrego zapalenia stawów (dotyka głównie mężczyzn). Taka dieta ketogenna nie powinna być stosowana u osób ze stwierdzonymi chorobami nerek, wątroby i trzustki, gdyż całkowicie zaburzy gospodarkę hormonalną takich obciążonych już organizmów.

Co jeść na diecie ketogennej?

Żywienie podczas trwania diety keto polega na spożywanie produktów bogatych w tłuszcze. Szczególnie zaleca się konsumpcję:

– mięs (wołowina, wieprzowina, dziczyzna, jagnięcina, drób),

– ryb (makrela, łosoś, sardynki),

– nabiału (pełnotłuste mleko, masło, śmietana),

– warzyw (szpinak, brokuły, kalafior, szparagi, awokado, cukinia, brukselka),

– napojów (woda niegazowana, zielona herbata, mleko kokosowe, mleko migdałowe, buliony mięsne).

Ponadto, w parze z tłuszczami jeść winno się jaja i chleb wypiekany na bazie mąki z orzechów, bądź babki płesznik. Dania należy sporządzać wyłącznie przy użyciu naturalnych tłuszczy tj. olej kokosowy, oliwa z oliwek lub masło klarowane. 

Aby proces ketozy przebiegał prawidłowo, musimy wykluczyć spożywanie produktów niepożądanych, którymi są przede wszystkim:

– alkohol (nawet najmniejsza szklanka piwa nie wchodzi w grę),

– cukry złożone (słodycze, napoje gazowane, słodzone soki i nektary),

– skrobia (ziemniaki, banany, produkty owsiane),

– owoce (winogrona, ananasy, arbuzy, jabłka, pomarańcze),

Wyjątkiem jest tutaj spożycie specjalistycznych keto-słodyczy, które przygotowane zostały specjalnie pod ten rodzaj diety. W specjalistycznych sklepach, znajdziemy szeroki wybór słodkości, na których konsumpcję otrzymamy pozwolenie. Szeroki wybór takich przysmaków znajdziemy w sklepach internetowych, a konsumpcję takich produktów można rozpocząć od zakupu keto batonów w ketosklep.pl