Jakie ewolucje są wykonywane przez skoczków

Istnieje wiele odmian sportów związanych ze spadochroniarstwem, w tym sky surfing będący odmianą skydivingu, gdzie skoczek ma przypiętą deskę, z którą wykonuje ewolucje przed otwarciem spadochronu. Zazwyczaj skoczkowi z deską towarzyszy partner z kamerą i uwiecznia jego ewolucje, co pozwala na ocenę wykonanych figur.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że sky surfing mogą uprawiać osoby już doświadczone w skokach z powodu na opór wytwarzany przez deskę przypiętą do nóg. Zasady dotyczące tej dyscypliny zbliżone są do freestylowych, lecz ma większą możliwość wykonywania ewolucji. Z kolei sędziowie oceniają takie czynniki jak poprawność wykonania danych figur, choreografię,stopień trudności i wrażenia estetyczne, a nawet współpracę kamerzysty z zawodnikiem, co świadczy o cierpliwości, doświadczeniu i umiejętności panowania nad ciałem i deską.

Wykonywane figury przypominają taniec baletowy. Zawodnik wykonuje ewolucje w postaci układu kilku figur dowolnych lub obowiązkowych. Skoczkowie skaczą zazwyczaj z wysokości 4000 lub 5000 m w asyście jednego lub dwóch kamerzystów uwieczniających akrobacje. Wykonywane figury muszą być płynne, precyzyjne. Skoczek po skoku z samolotu wykonuje lot ślizgowy w powietrzu na desce surfingowej. Na wykonywane figury zawodnik ma około 50 sekund. Wykonywane figury są oceniane przez pięciu sędziów oceniających skok w skali od 0- 10. Skoczek w trakcie zawodów powinien w trakcie dwóch rund wykonać cztery ewolucje obowiązkowe oraz w trakcie kolejnych pięciu zaprezentować układy dowolne.

Wśród wykonywanych figur zawodnik może wykonać takie ewolucje jak młynek ze skrętami w lewo i prawo, lot głową w dół, spirala czy helikopter. Wykonywane figury zależą od pomysłowości skoczka, który planuje czas skoku co do sekundy. Free style pozwala na wykazanie możliwości i fantazji skoczka, gdyż może on pokazać własną interpretację jak i stworzyć nowe figury.

Skoczek otwiera spadochron na wysokości około 1312 m(według wskazań amerykańskich), ale jest możliwość w skokach eksperymentalnych, żeby obniżyć minimalną wysokość otwarcia spadochronu na 1150-820 m. Skoczek w trakcie zawodów może w trakcie opadania może podciągnąć kolana do barków, odwrócić się twarzą do ziemi i następnie wykonuje obrót o 360 stopni w prawo,potem w lewo i później może zrobić salto w tył. Figury te może wykonywać w różnych kombinacjach i powtórzeniach. Liczy się precyzja i umiejętności.

Sky surfing łączy umiejętności spadochroniarza z wyobraźnią artysty, który mus utworzyć trwającą tylko 50 sekund choreografię. Skoczek wykonujący wybrane figury musi dopracować precyzję, tak aby cały program mieścił się w czasie od skoku z samolotu do otwarcia spadochronu. Skoczek wykonuje takie figury jak boczne dokowanie tzw. „akordeon”, może dojść do nóg z obrotem tzw. „żmijka” czy wykonać rozejście w pozycji „track”.

Wykonywane figury w powietrzu zostały uznane za dyscyplinę sportową w 1992 roku przez Francuską Federację Spadochronową. W trakcie wykonywaniu figur ważne jest również kontrolowanie czasu i wysokości