Naprawa ciągników rolniczych – co jest potrzebne?

Ciągniki rolnicze stanowią jedne z podstawowych maszyn na wyposażeniu każdego gospodarstwa, niezależnie od jego areału czy rodzaju prowadzonej produkcji rolnej. Ciągniki wykorzystywane są podczas prac polowych, wraz z maszynami podwieszanymi, zaczepianymi lub napędzanymi przez pasy transmisyjne i wałki przekazu mocy. Używa się ich również do transportu gospodarczego. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa bez sprawnego traktora. Regularna konserwacja, przeglądy, wymiana materiałów eksploatacyjnych oraz konieczne naprawy są niezbędne dla utrzymania maszyny w odpowiednim stanie technicznym. Co jest potrzebne do naprawy ciągników rolniczych?

Naprawa ciągników rolniczych – co jest do niej potrzebne?

Wielu rolników przeprowadza naprawy swoich maszyn we własnym zakresie, nie korzystając ze specjalistycznych serwisów czy fachowej pomocy. Naprawa ciągników rolniczych, zwłaszcza tych starszych, gdyby zlecić ją punktowi serwisowemu, okazałaby się zupełnie nieopłacalna. Poza tym każdy rolnik najlepiej zna swoją maszynę, ponieważ eksploatuje ją często od wielu lat. Łatwiej jest mu rozpoznać rodzaj usterki, a umiejętność dokonywania napraw również jest często kwestią wieloletniego doświadczenia.

Wszystko, co potrzebne do naprawy ciągników rolniczych, to tak naprawdę odpowiednie części zamienne oraz narzędzia, umożliwiające przeprowadzeniu napraw i wymianę części. Wiele z tych narzędzi i akcesoriów znajduje się już w każdym gospodarstwie. Z kolei części zamienne do starszych modeli ciągników są na szczęście dość dobrze dostępne. Warto zwrócić uwagę na stosunek oferowanej jakości do ich ceny – nikt nie chce przecież specjalnie przeinwestowywać ciągnika, którego wartość rynkowa, ze względu na wiek, gwałtownie spada.

Naprawa ciągników rolniczych – lepsze części nowe czy używane?

Wielu rolników, których czeka naprawa władimirec t-25 czy Ursusa c-330 zastanawia się, czy lepiej kupić części używane, czy raczej nowe, droższe części zamienne. Ciągniki te są w dalszym ciągu dość popularne i na serwisach sprzedażowych oraz internetowych portalach aukcyjnych można znaleźć sporo części, wymontowanych z maszyn wycofanych z eksploatacji. Ich cena jest zwykle na tyle przystępna, że wiele osób decyduje się na zakup, pomimo ryzyka, że kupione elementy nie będą działać.

Alternatywą dla części używanych są nowe zamienniki, dostępne w sklepach online i stacjonarnie. W takim wypadku nieco wyższej cenie towarzyszy jednak gwarancja pełnej sprawności elementu bądź możliwość jego wymiany. Dodatkowo, części takie dostępne są niemal od ręki, wysyłka jest natychmiastowa, nie trzeba więc tracić czasu na samodzielne wizyty w sklepach. Pozwala to na sprawne przeprowadzenie naprawy i minimalizację czasu przestoju, generującego straty w gospodarstwie.

Naprawa władimirec t25 i innych starszych ciągników

W liczebnych polskich gospodarstwach rolnych w dalszym ciągu wykorzystywane są stare ciągniki, których produkcję seryjną zakończono kilka dekad temu. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się Ursusy c-330 czy ciągniki marki zetor lub władimirec. Wszystkie one, choć lubiane ze względu na prostą budowę, tanią eksploatację i efektywność, wymagają jednak regularnych napraw. W starych maszynach niektóre części ulegają naturalnemu zużyciu w czasie eksploatacji, inne natomiast trzeba wymieniać na skutek niespodziewanych awarii. Jeśli usterka zdarzy się w trakcie sezonu prac polowych,  liczy się również czas. Każdy dzień przestoju w oczekiwaniu na części oznacza zaburzenie harmonijnego funkcjonowania gospodarstwa.

Jeśli konieczne okaże się przeprowadzenie naprawy Wladimira t25, wszelkie niezbędne części i akcesoria znaleźć można na stronie sklepu internetowego z częściami i akcesoriami do maszyn Agri Truck https://agri-truck.pl/pl/1704-t25. W sklepie tym znaleźć można wszystkie niezbędne części  – niezależnie od tego, czy potrzebne będą elementy do naprawy silnika, zawieszenia, elektryki czy skrzyni biegów, nie tylko do T25, ale również do Ursusów, Zetorów oraz wielu nowszych modeli ciągników.