Na czym polega regeneracja głowic?

Każdy właściciel samochodu w pewnym momencie życia będzie musiał zmierzyć się z jego naprawą. Może być to dość błaha usterka, taka jest wyczerpany akumulator, ale może być to również coś znacznie poważniejszego, na przykład uszkodzona głowica. Co robić w takiej sytuacji i czy warto regenerować głowice?

Na czym polega regeneracja głowic?

Podstawowa i najważniejsza sprawa w procesie regeneracji silnika spalinowego jest prawidłowa i wykonana zgodnie ze sztuką regeneracja głowicy. Niestety, samodzielne wykonanie tej naprawy nie należy do zadań prostych. Cały proces jest stosunkowo długi i wymaga wiedzy z zakresu mechaniki pojazdowej. Nie ma jednak wątpliwości, że uszkodzona głowica cylindrów jest jednym z najważniejszych problemów z silnikiem. To usterka, której nie można ignorować i daje dość jasne symptomy uszkodzenia. Biały dym z tłumika, nagłe spadki poziomu płynu chłodniczego czy charakterystyczne hałasy spod maski mogą jednoznacznie wskazywać na awarię. W takiej sytuacji można głowicę zregenerować lub wymienić na nową. Z reguły ta pierwsza opcja jest tańsza, a zapewnia bezproblemowe działanie przez kolejne kilka lat.

Regenerację głowicy cylindra rozpoczyna się od demontażu i dokładnego wyczyszczenia tego elementu. Następnie warto zdiagnozować źródło problemu, bo jeśli zużycie zaworów i odpowiadających im gniazd nie było bardzo duże, to możliwe, że wystarczy jedynie je odpowiednio zeszlifować i sfrezować. Kolejnym krokiem jest planowanie głowicy, czyli wyrównanie jej powierzchni przylegającej do bloku silnika, a także wymiana uszczelniaczy zaworowych, czasem wraz z prowadnicami. W skrócie powinno się wymienić wszystkie części, na których widać ślady zużycia lub uszkodzenia. Przy montażu należy pamiętać o umieszczeniu zaworów we właściwej pozycji, w innym przypadku głowica może działać nieprawidłowo. Po wymianie zalecane jest zalanie samochodu nowym olejem i płynem chłodniczym. Oprócz bardziej optymalnej pracy silnika, tego typu naprawa zapobiega dalszemu marnowaniu paliwa i uszkodzeniom spowodowanym przez nie do końca spaloną mieszankę paliwowo-powietrzną.

Czy regeneracja głowicy jest opłacalna?

Posiadacze samochodów osobowych zazwyczaj przy tego rodzaju naprawach dokonują małego rachunku zysków i strat. Czy bardziej opłacalny jest zakup nowej głowicy, czy może regeneracja tej obecnej? Oczywiście wszystko zależy od konkretnej sytuacji, ale oprócz skrajnych przypadków, zazwyczaj lepiej wyjdziemy na odnowieniu aktualnej głowicy. Jest kilka powodów, które przemawiają za tym rozwiązaniem, ale zdecydowanie najważniejszym jest oszczędność kosztów.

Naprawa tego komponentu wychodzi znacznie taniej niż zakup nowej, nawet jeśli doliczymy do tego koszt robocizny, w celu zainstalowania głowicy do naszego samochodu. Jeżeli chcemy dowiedzieć się ile w naszym mieście wyniesie nas regeneracja, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę – na przykład – naprawa głowic w Poznaniu, a następnie sprawdzić oferty poszczególnych firm. Aby dodatkowo obniżyć koszty, możemy samodzielnie zamontować gotową głowicę, jednakże nie jest to rozwiązanie zalecane. Kolejnym argumentem przemawiającym za naprawą jest możliwa niedostępność elementu, jeżeli posiadamy samochód starszej daty, dla którego głowica cylindra została wycofana z produkcji. Jeżeli dość wcześnie zorientujemy się czego dotyczy usterka, to może obędziemy się bez planowania głowicy, jedynie wymieniając uszkodzone części. Wtedy koszt całej naprawy znacznie spada. Jednakże pamiętajmy, że w domowych warunkach tego typu naprawa bez profesjonalnych narzędzi i doświadczenia jest praktycznie niemożliwa. Spawanie, skrawanie czy obróbka gniazd to zadania, które wymagają pewnej wprawy i lepiej zlecić je specjalistom, jeżeli nie chcesz ryzykować uszkodzeniem całego silnika.

Regeneracja i naprawa głowic w Poznaniu

Istnieje wiele warsztatów, które zajmują się tego typu naprawami. Są to zarówno specjalistyczne warsztaty regeneracyjne, jak i także mniejsze zakłady, które zajmują się szerszym wachlarzem napraw samochodowych. Ze względu na to, że głowice cylindrów są kluczowym elementem każdego pojazdu, a ich awaria może spowodować wiele problemów – od drobnych wycieków, aż do problemów z wydajnością silnika warto tego typu naprawy zlecić sprawdzonemu mechanikowi. Pamiętajmy także, że ostateczna cena zależy od miejsca i renomy danego zakładu. Z reguły regeneracja I naprawa głowic w Poznaniu będzie droższa niż w mniejszych miejscowościach, ale za to zyskujemy gwarancję dobrze wykonanej usługi i możemy być pewni, że głowica posłuży nam przez następne lata.