Co to jest wynajem długoterminowy i jakie warunki należy spełniać?

Jeszcze jakiś czas temu wynajem długoterminowy nie był najpopularniejszą formą finansowania pojazdów w Polsce i najczęściej dotyczył jedynie firm lub osób prowadzących swoją działalność gospodarczą. To na szczęście powoli się zmienia i wśród zainteresowanych wypożyczeniem długoterminowym jest coraz więcej osób prywatnych, którym nie opłaca się kupować nowego lub używanego samochodu, a tym bardziej brać go na kredyt, który jak wiadomo, w ostatnim czasie nie jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wynajmu długoterminowego, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Wynajem długoterminowy – co to za forma finansowania pojazdów?

Wynajem długoterminowy samochodów polega na wydzierżawieniu wskazanego w umowie pojazdu na konkretny czas i pod określonymi warunkami. Ten typ finansowania jest ogromnym ułatwieniem dla wielu kierowców, chociażby z tego względu, że przez cały okres trwania umowy o wynajem długoterminowy, właścicielem samochodu pozostaje firma wynajmująca ten pojazd. Oznacza to, że najemca korzysta z auta, jednak nie musi się martwić o żadne wydatki związane z jego eksploatacją. Może nim dysponować według własnych potrzeb. Jak da się zauważyć, tego typu opis bardzo przypomina warunki, jakie obowiązują podczas podpisywania umowy leasingowej. I tak też jest.

Wynajem długoterminowy samochodu jest określany jako leasing operacyjny z możliwością wykupienia pojazdu po okresie wynajmu, ale z brakiem konieczności robienia tego. Cena oraz okres wynajmu długoterminowego jest uzależniona od wielu czynników, a najczęściej ostateczną decyzję dotyczącą tych kwestii podejmuje się podczas podpisywania umowy. Wtedy określa się termin trwania wynajmu oraz model i parametry pojazdu.

Wynajem długoterminowy – jak to działa?

Wynajem długoterminowy to nic innego jak wypożyczenie samochodu na dłuższy okres czasu. Oznacza to, że przez czas trwania umowy najemca płaci koszty użytkowania pojazdu, a nie jest zobowiązany do comiesięcznego uiszczania ratalnej wartości auta, jak w przypadku kredytu. To ogromna oszczędność pieniędzy za użytkowanie samochodu tej samej lub nawet wyższej klasy. Najemcy najczęściej decydują się na podpisanie umowy trwającej od 12 miesięcy do 5 lat, a po jej zakończeniu mogą dokonać zakupu auta lub podpisać umowę na inny model. Dodatkowo wiele firm zajmujących się wynajmem długoterminowym w swojej ofercie posiada również samochody używane. Ta opcja jest równie popularna, co wypożyczalnie nowych pojazdów, a przy tym można liczyć się z o wile niższymi kosztami wynajmu. Samochody używane są w bardzo dobrym stanie, a na potwierdzenie tego przeprowadzany jest szereg testów przez specjalistów zajmujących się tym tematem od lat, dzięki czemu klienci mogą mieć gwarancję, że wypożyczony przez nich samochód jest w jak najlepszym stanie. Dla kogo jest wynajem długoterminowy? Jak już wcześniej zostało wspomniane, wynajem długoterminowy cieszy się z reguły największym zainteresowaniem wśród firm i osób posiadających swoją własną działalność gospodarczą, jednak z czasem przekonały się też do niego osoby prywatne.

Dlaczego? To dla wielu bardzo opłacalne rozwiązanie. Dzięki wynajmowi długoterminowemu można korzystać w pełnym tego słowa znaczeniu z samochodu z o wiele mniejszym udziałem kosztów własnych. Oczywiście taka opcja jest dobra dla osób liczących się z tym, że samochód, którym będą dysponować przez okres trwania umowy, nie będzie ich, a właścicielem pozostanie wypożyczalnia.

Wynajem długoterminowy – jakie warunki trzeba spełniać?

Warunki dotyczące wynajmu długoterminowego nie są restrykcyjne. Jednym z podstawowych wymagań jest przede wszystkim to, aby najemca był osobą pełnoletnią, najlepiej po ukończeniu 21. roku życia, posiadał uprawnienia do kierowania pojazdem oraz miał prawo jazdy uzyskane minimum rok od momentu, w którym ubiega się on o wynajem auta. Wiele zależy również od poszczególnych firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów, ponieważ każda z nich może mieć inne wymagania, według których najemca może się starać o podpisanie umowy – wypożyczalnia samochodów w Mińsku Mazowieckim.