Kokon niemowlęcy – jaki wybrać?

O kokonie niemowlęcym prawdopodobnie słyszała każda mama. Ten praktyczny i wygodny wynalazek jest wart umieszczenia na liście wyprawkowej. Jednak, aby w pełni wykorzystać jego właściwości, trzeba wiedzieć jaki produkt wybrać. 

Kokony, otulacze, gniazdka, podręczne łóżeczka wszystkie te nazwy można stosować zamiennie w przypadku tego praktycznego produktu. Z całą pewnością dobrej jakości kokon niemowlęcy może pomóc podczas opieki nad niemowlęciem. Jednak aby tak się stało, musi spełniać pewne kryteria. W końcu produkt ten jest przeznaczony dla najmłodszych, dlatego musi być zarówno bezpieczny, jak i praktyczny. Kokon niemowlęcy, jaki najlepszy będzie dla maluszka? To pytanie zadaje sobie nie jeden opiekun podczas przeglądania dostępnych na rynku produktów — a jest ich wiele. Na szczęście w tym artykule znajdzie się parę wskazówek, które ułatwią poszukiwania.

Czym są kokony niemowlęce?

Nim rozpocznie się poszukiwania, warto dowiedzieć się, czym dokładnie są kokony niemowlęce. To nic innego jak przenośne gniazdka, które zabezpieczają malca przed upadkiem. Składają się z miękkiego materacyka, miękkiej tuby tworzącej ścianki chroniące przed wypadnięciem i pokrowca. Dzięki takiemu produktowi niemowlę czuje się bezpieczne i otulone. Ponadto dzięki jego stosowaniu można bezpiecznie położyć dziecko obok siebie na łóżku lub w innym miejscu budując tym samym większą więź, dzięki bliskości. Dostępne na rynku produkty wykonane są z różnych materiałów i wypełnienia. Mogą się również odznaczać innym sposobem wykonania i rozmiarem. Z tego powodu dobrze wiedzieć jaki kokon niemowlęcy wybrać by spełniał oczekiwania mamy i dziecka.

Jaki kokon niemowlęcy wybrać — kilka wskazówek

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany. Liczy się zarówno materiał pokrowca, jak i wypełnienie. W przypadku tego drugiego sprawdzi się materiał syntetyczny taki jak granulat silikonowy, włókno poliestrowe lub gąbka. Takie surowce są w pełni antyalergiczne, dzięki czemu nie wywołają reakcji alergicznej, ani nie podrażnią delikatnej skóry dziecka. Co więcej, taki materiał łatwo utrzymać w czystości i nie rozwinie się w nim pleśń. Kokon niemowlęcy, jaki wybrać materiał pokrowca? Niestety na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Najważniejsze, aby był wykonany z naturalnego i bezpiecznego dla maluszka włókna. Dobrze sprawdzi się bambus lub bawełna. Tego rodzaju materiały są przewiewne, dobrze chłoną wilgoć, są antyalergiczne i delikatne dla skóry. W okresie jesienno-zimowym można postawić na połączenie bawełny z tkaniną minky lub polarem, dzięki czemu zapewni się lepszy komfort cieplny niemowlęciu. Bez względu na to, jaki materiał się wybierze, bardzo ważne jest, aby kokon miał certyfikat Oeko-Tex standard 100. Gwarantuje on jakość wykonania i bezpieczeństwo podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą. 

Bardzo ważna w tego typu produktach jest ich uniwersalność. Kokony niemowlęce muszą być dostosowane do prania w pralce. Najlepiej jakby taki produkt miał całkowicie zdejmowany pokrowiec, który w każdej chwili można wrzucić do pralki. Pozwoli to również na zastosowanie dodatkowej maty wodoodpornej. Oczywiście większość producentów stosuje wodoodporne pokrowce, które zabezpieczają wypełnienie przed wypadkami. Istotny jest także rozmiar. Niektóre gniazdka dostępne są w wielu rozmiarach, które dostosowuje się do wzrostu dziecka. Jednak o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem jest kokon regulowany. Specjalna, wszyta tasiemka pozwala na dostosowanie wielkości do dziecka, pozwalając na długie użytkowanie produktu bez konieczności wymiany na większy model.

Dlaczego warto dodać ten produkt do listy wyprawkowej?

Gniazdka dla niemowląt są niezwykle praktycznym wynalazkiem. Umożliwiają zapewnienie malcowi bezpieczeństwa niezależnie od miejsca, w jakim się znajduje. Dzięki temu niemowlę może być przy mamie zarówno na łóżku, jak i na dywanie, a nawet na kanapie. Dodatkowo takie przenośne łóżeczka doskonale sprawdzają się w podróży. Zajmują mało miejsca i pozwalają na wygodne ułożenie malca podczas przerwy lub po dodarciu do miejsca docelowego. Dużym atutem jest również komfort dziecka, które czuje się bezpiecznie i wygodnie. Kokony można stosować również w łóżeczkach jako otulacz. Dlatego, gdy już wiadomo jaki najlepszy kokon niemowlęcy wybrać to nie pozostaje nic innego jak poszukać odpowiedniego produktu, który z całą pewnością ułatwi zadanie opiekunom.