Dobór rowerka biegowego
Jazda na rowerze jest jedną z tych umiejętności, które powinno się kiedyś opanować, gdyż należą do nieoficjalnego kanonu podstawowych aktywności. Wycieczki rowerowe, dojazd do pracy oraz wiele świetnej zabawy, a to wszystko dzięki odpowiedniemu rowerowi i nabytym w dzieciństwie umiejętnościom. Współcześni rodzice mają jednak do wyboru nie tylko trójkołowe rowerki, które oswajają ich pociechę z napędzaniem pojazdów przy pomocy pedałów, ale również tzw. rowerki biegowe, które stawiają na nieco inny aspekt zdobywania tej zdolności. Zastanawiając się, który z nich będzie lepszy dla naszego malucha, warto więc podejść do sprawy indywidualnie i zastanowić się (wspólnie z dzieckiem), który model będzie bardziej odpowiadał jego potrzebom. Oba oferują dobrą zabawę, ale różnego typu – dowiedzmy się zatem, co zyskuje klient, który je wybiera.
Rowerek biegowy
Nie da się ukryć, że popularność rowerków biegowych wzrosła mocno w ostatnich latach. Mogła mieć na to wpływ ich cena, która w wielu przypadkach jest bardziej atrakcyjna niż to, co może zaproponować asortyment modeli trójkołowych podobnej jakości. Mogło mieć jednak również znaczenie, że egzemplarze biegowe stawiają na o wiele bardziej istotny element prawdziwej jazdy na rowerze, czyli odpowiednie utrzymanie równowagi. Dziecko odpychając się tutaj nogami, zamiast pedałować, bardzo szybko może nauczyć się skręcać i z czasem będzie czuło się coraz swobodniej – zwłaszcza że ma odpowiednią asekurację w postaci swoich nóg. Konstrukcja rowerków biegowych również nie jest skomplikowana, za to o wiele bardziej angażuje ciało malucha, który po spacerze spędzonym w siodełku takiego rowerka z całą pewnością szybko zaśnie. Warto jednak upewnić się przed zakupem, czy opony są wykonane z grubej gumy, siodełko posiada możliwość regulacji wysokości, oraz czy rama wykonana jest z mocnego tworzywa (metalu lub drewna).
Rowerek trójkołowy
Jak wspomnieliśmy już powyżej, rowerek trójkołowy nie ma za zadanie wyrobić w dziecku umiejętności utrzymywania równowagi, ale nauczyć malca napędzać swój pojazd przy pomocy pedałów. Asekuracja jest tu zatem wpisana w konstrukcję rowerka, a dodatkowa możliwość skręcania może znacznie ułatwić późniejsze oswojenie się z robieniem tych dwóch rzeczy naraz, na modelu dwukołowym. Jeśli chodzi o komfort jazdy, to można uznać, że pomiędzy dzisiejszymi konkurentami jest coś na kształt remisu – na korzyść trójkołowców może przemawiać jedynie to, że dziecko mniej się zmęczy jadąc na nich, niż samodzielnie napędzając rowerek, odpychając się nogami od ziemi. Niektórzy rodzice mogą się jednak dopatrywać u nich pewnej przewagi, gdyż:
– mogą mieć one również formę wózka (gdy dziecko się zmęczy, może w nich siedzieć, podczas gdy mama lub tata pchają pojazd w drodze do domu),
– często wyposażone są w mały „bagażnik”, co umożliwia przewożenie zabawek lub innych elementów, które dziecko lub rodzic chcą zabrać ze sobą na wspólny spacer,
– wydają się być solidniejsze od rowerków biegowych, choć to już tylko kwestia subiektywnej oceny.
Co zatem wybrać?
Na to pytanie można udzielić tylko jednej, w 100% poprawnej odpowiedzi. Rodzic, który chce dokonać właściwego wyboru, powinien dokonać zakupu… rowerka, który odpowiada potrzebom jego dziecka oraz jest w stanie kształtować w nim tę cechę, na której najbardziej zależy tacie i mamie. Jeśli jest to przede wszystkim utrzymanie równowagi, wówczas nie ma lepszego produktu niż rowerek biegowy. Jeśli zaś ważniejsze ma byś równoczesne skręcanie i pedałowanie, to modele trójkołowe z całą pewnością sprostają postawionemu im wyzwaniu. Natomiast jeśli o wyborze ma decydować cena, to zdecydowanie większy wybór tańszych i solidnie wykonanych opcji znajdziemy w kategorii egzemplarzy biegowych.