Jaki polar wybrać?

Polar to uniwersalna tkanina, której możesz używać, aby utrzymać ciepło bez przegrzania. Jest wygodny, miękki i trwały. Wspaniałą cechą polaru jest to, że występuje w tak wielu różnych gramaturach i teksturach, ale wszystkie mają tę samą podstawową konstrukcję: dwie warstwy tkaniny z powietrzem pomiędzy nimi. Ta konstrukcja nadaje tkaninie właściwości izolacyjne poprzez zatrzymywanie powietrza pomiędzy włóknami, jak również wokół nich. Oznacza to, że jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę kupując polar — lub jakikolwiek inny element odzieży outdoorowej. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jakościowych, jaki wybrać polar.

Spójrz na tkaninę

Polar jest tkaniną syntetyczną, co oznacza, że jest wykonany z plastiku, a nie z naturalnych włókien, takich jak bawełna. Jeśli znajdziesz polar, który został dobrze skonstruowany, powinien mieć miękką, gładką teksturę, która nie będzie sztywna ani drapiąca przy skórze.

Należy szukać ciasnego splotu i matowego wykończenia — oznacza to, że nie ma luźnych nici zwisających ze splotu, które mogłyby powodować problemy z zużyciem w czasie. Tkanina powinna być również gładka i nie powinna mieć nadmiernej tekstury (jak włoski na ramieniu), nie powinno być też żadnych grudek ani nierówności spowodowanych złymi technikami szycia podczas produkcji (co wskazywałoby na niską jakość).

Polar, jaki wybrać — poczuj tkaninę

Polar jest wykonany z poliestru lub innych włókien syntetycznych, więc ma miękką, gładką fakturę. Grubość i waga polaru będzie zależała od tego, czego szukasz; niektórzy ludzie lubią, gdy ich polary są lekkie, podczas gdy inni wolą solidne ciepło cięższych polarów.

Istnieje wiele różnych rodzajów polarów; niektóre są przeznaczone do noszenia w zimną pogodę, a inne do ciepłej. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny rodzaj, zastanów się, gdzie planujesz go nosić i jaki zakres temperatur jest odpowiedni dla danego materiału.

Przetestuj rozciągliwość

Najlepszym sposobem na sprawdzenie rozciągliwości polaru jest ostrożne rozciągnięcie go na szwach. Jeśli możesz z łatwością odciągnąć dwa kawałki, oznacza to, że elastyczność (rozciągliwość) tkaniny jest niewielka lub żadna. Bluza z kapturem jest nieco inna; powinieneś spróbować rozciągnąć ramiona i rękawy podczas noszenia jej na sobie, jeśli to możliwe. Jeśli nie poruszają się zbytnio, to również nie ma zbyt wiele elastyczności w tym kawałku.

Sprawdź szwy

Należy również sprawdzić szwy, szukając luźnych nici i nierównych szwów. Luźne nici mogą być oznaką niskiej jakości, ponieważ mogą się rozplatać i rozchodzić. Nierówne szwy mogą spowodować, że tkanina łatwo się rozerwie lub stanie się niekształtna z czasem, co utrudni jej noszenie. Ogólnie rzecz biorąc, należy szukać odzieży z polaru z minimalną ilością szwów, ponieważ zmniejsza to objętość i zmniejsza prawdopodobieństwo zaczepienia się o inne elementy odzieży w szafie lub zaczepienia się o takie rzeczy jak klamki.

Przejrzyj szwy

Na początek należy sprawdzić szwy. Dobrej jakości kurtki czy bluzy polarowe są wykonane w całości z podwójnymi szwami, więc szukaj tej cechy w każdej kurtce, którą bierzesz pod uwagę. Sprawdź również, czy nie ma luźnych nitek i przerw między szwami, które mogą być oznakami słabego wykonania i kontroli jakości.

Jeśli znajdziesz kurtkę, która ma luźne szwy lub nawet szczeliny, zrezygnuj z niej! Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest zabranie swojego nowego polaru do domu tylko po to, by dowiedzieć się, że został zszyty przez kogoś, kto najwyraźniej nie wie, co robi.

 

Pomyśl o praniu

Zastanawiając się jaki polar wybrać, weź pod uwagę możliwość prania. Dobrej jakości polar będzie łatwy do czyszczenia i konserwacji. Szukaj polaru, który został przetestowany w pralce i suszarce, aby sprawdzić, jak zachowuje się w czasie. Niektóre polary mogą być prane bez utraty kształtu i koloru, inne mogą wyblaknąć po wielu praniach i/lub znacznie zmniejszyć swój rozmiar. Wybieraj ostrożnie! Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć dobrej jakości polary on-line, zapraszamy do sklepu https://www.zielonysklep.pl/309-polary-i-bluzy.

 

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcesz znaleźć dobrą kurtkę lub bluzę polarową, ważne jest, aby przyjrzeć się tkaninie, poczuć ją i sprawdzić jej rozciągliwość. Przed dokonaniem zakupu należy również dokładnie sprawdzić szwy.