Jak wybrać dobry plecak szkolny?

Rodzice bardzo często zmagają się z dylematem przy wyborze wyposażenia szkolnego dla dziecka. Najwięcej problemów sprawiają torby, tornistry oraz plecaki. Obecnie w sklepach znaleźć można różne modele tego typu produktów, które różnią się między sobą wyglądem, jakością oraz funkcjonalnością. Aby jak najlepiej wykorzystać walory użytkowe oraz estetyczne takich akcesoriów, warto wykazać się szczególną uwagą przy zakupie.

Waga i konstrukcja

Przy wyborze plecaka lub tornistra, bardzo istotnym czynnikiem okazuje się ich konstrukcja. Tego typu produkt musi być przede wszystkim wystarczająco lekki, aby nie stanowił dodatkowego balastu w szkole. Zgodnie z europejskimi normami, maksymalna waga torby noszonej przez dziecko wynosi 1200g dla klas początkowych oraz 1400g dla klas starszych. Lepiej sprawdzają się jednak plecaki nieco cięższe i sztywne, niż modele lekkie i workowe. Poza wagą, duże znaczenie ma budowa. Plecy produktu powinny zawsze zachowywać swoją sztywność, a szelki podtrzymujące muszą być miękkie i dostatecznie szerokie. Aspekty te warto mieć na uwadze przy wybieraniu plecaka niezależnie od wieku dziecka, zarówno do klas początkowych i starszych, jak i gimnazjalnych oraz licealnych. Produkt powinien posiadać wypraskę z pianki oraz usztywnienie w postaci stelażu aluminiowego. Dzięki zachowaniu sztywnych pleców, możliwe jest rozłożenie dużego ciężaru równomiernie na ramiona dziecka, nawet kosztem wagi rzeczy spakowanych do plecaka.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Dobry plecak szkolny powinien posiadać widoczne odblaski, które zwiększają bezpieczeństwo na ulicy i decydują o widoczności dziecka dla uczestników ruchu drogowego. Elementy i powierzchnie odblaskowe muszą być dostatecznie duże oraz wyraźne. Produkt powinien także posiadać specjalne atesty oraz certyfikaty, które na ogół odzwierciedlają żywotność oraz wysoką jakość zastosowanych materiałów. Poza zapewnianiem bezpieczeństwa, tego typu artykuły dziecięce muszą też być wystarczająco funkcjonalne. Odpowiadają za to wszelkiego rodzaju przegrody, komory, kieszonki oraz wytrzymałe dno. Dobry plecak posiada ponadto miejsca na termos czy butelkę, identyfikator oraz organizer, a także uchwyty do przenoszenia. Elementy te sprawiają, że szkolna torba staje się praktyczniejsza w użyciu.

Design plecaka

Bardzo istotną cechą każdego plecaka jest jego wygląd, który często rzuca się w oczy jako pierwszy. Zazwyczaj o wzornictwie czy kolorystyce decyduje dziecko, wybierając najbardziej odpowiadający mu egzemplarz. Warto jednak nakłonić pociechę do zakupu stosunkowo uniwersalnego modelu. Ponadczasowy design jest lepszym rozwiązaniem, niż sezonowe wzory. Nierzadko wychodzą one z mody już po kilku miesiącach, przez co dziecko przestaje mieć ochotę na ich noszenie. Przy wyborze warto mimo wszystko polegać na obowiązujących trendach, aby mały uczeń czuł się dobrze ze swoim plecakiem i lubił z niego korzystać. Mogą w tym pomóc nadruki z ulubionymi bohaterami bajek, książek czy gier, a także różne efektowne dodatki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na Matfi.pl