Zasady gry w futbolu amerykańskim

Nie ma co ukrywać – futbol amerykański zasady nie jest w naszym kraju zbytnio popularny. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nikt nie interesuje się tymi rozgrywkami. W dobie posuniętej daleko do przodu techniki nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić sobie prawo do oglądania przez Internet meczów futbolu amerykańskiego. Trzeba przyznać, że takich osób w naszym kraju nie brakuje.

Na pewno ludzie, które nigdy nie mieli styczności z tymi rozgrywkami nie do końca wiedzą, na czym one polegają. Nie da się ukryć, że futbol amerykański zasady gry w tej dyscyplinie sportowej dla osób dopiero co rozpoczynających przygodę z tym sportem mogą być nie do końca jasne. Jeśli jednak ktoś znajdzie chwilę czasu i przeczyta nasz tekst, to wszystko błyskawicznie pojmie i będzie mógł oglądnąć profesjonalny mecz tej ligi bez obawy, że jakieś ważne wydarzenie umknęło mu na boisku.

Na początek warto wspomnieć właśnie o miejscu, na którym rozgrywana jest dana potyczka. Mecz futbolu amerykańskiego jest rozgrywany na prostokątnym boisku. Jego długość to 120 jardów (około 109,73 metra). Z kolei szerokość to 53 i 1/3 jarda (około 48,77 metra). Warto zaznaczyć, że równolegle do linii końcowych (dokładnie dziesięć jardów w głąb boiska) przebiegają dwie linie punktowe. Z kolei po obu stronach boiska pomiędzy liniami końcowymi, a także punktowymi mamy do czynienia z polami punktowymi. Nie można nie wspomnieć, że przy końcu linii końcowych są zlokalizowane dwa słupy rozstawione 18,5 stóp (około 5,55 metra) od siebie. Słupy łączy dolna poprzeczka, która zawieszona jest dokładnie dziesięć stóp (około 3,05 metra) nad ziemią. Jakie są inne futbol amerykański zasady? Warto dodać, że rywalizujące ze sobą zespoły mogą jednocześnie wystawić 11 zawodników. W przerwach między akcjami można stosować zmiany hokejowe (jeśli ktoś zszedł z boiska ma szansę jeszcze na nie wrócić), dlatego bardzo wielu graczy ma szansę na pokazanie swoich umiejętności. Bez wątpienia futbol amerykański zasady to też rozgrywka, która trwa sporo czasu. Potyczka zazwyczaj trwa około trzech godzin, choć sam meczu składa się z czterech kwart, które trwają po 15 minut. Wynika to jednak z faktu, że po niektórych akcjach zegar jest zatrzymywany.

Bardzo ważną kwestią jest też sama forma zdobywania punktów. Tutaj także mamy określone futbol amerykański zasady. Warto wiedzieć, że drużyna w posiadaniu piłki ma szansę podjąć cztery próby, w czasie których stara się zdobyć co najmniej 10 jardów boiska w kierunku pola punktowego w stosunku do drużyny przeciwnej. Jeśli jej się to nie uda się traci posiadanie piłki na rzecz konkurentów. Trzeba też podkreślić, że ekipa atakująca może zdobywać pole grając piłką na dwa sposoby (biegnąc z nią i grając dołem albo rzucając piłkę do innego zawodnika i grając górą). Zdobywanie punktów odbywa się poprzez przyłożenie, które warte jest dokładnie sześć oczek. Trzeba też wiedzieć, że futbol amerykański zasady w tej dyscyplinie portowej dają możliwość zdobycia punktów poprzez wykonanie kopa podwyższającego (aby piłka przeleciała pomiędzy słupkami bramki oraz nad jej poprzeczką). Jest to warte jedno oczko. Innymi opcjami są również przeprowadzenie akcji dołem w celu kolejnego przyłożenia (dwa punkty), udany kop na bramkę (trzy punkty) i tak zwane zagranie bezpieczne warte dwa oczka.