Jaki młynek do kawy wybrać? Praktyczne wskazówki

Kawa to delikatny produkt, o który trzeba należycie zadbać. Bardzo wrażliwa na powietrze, wilgoć i światło, źle zakonserwowana szybko traci na aromacie. Dlatego musi być przechowywana w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, w hermetycznym i nieprzezroczystym pudełku lub torbie. Stosowanie się do tych zaleceń nie jest trudne. Jeśli jednak chcesz robić to lepiej, potrzebujesz odpowiedniego młynka. Przy takim urządzeniu ziarno można zmielić na żądanie. Pozwala znacznie zmniejszyć powierzchnię kawy wystawionej na działanie powietrza. Jaki młynek do kawy wybrać? Nie wszystkie są równe i niekoniecznie wszystkie nadają się do użytku. O tym i więcej w dzisiejszym artykule.

Dobre młynki do kawy – kryteria doboru

Aby uzyskać dobrą kawę, mielenie powinno być jak najbardziej równomierne. Dlatego Twój młynek musi mieć możliwość mielenia ziaren z dużą regularnością. Istnieją dwie kategorie młynków: te z ostrzami i te z żarnami. Z listy można skreślić wszystkie młynki ostrzowe, którym brakuje precyzji i regularności w momencie mielenia. Odwrotnie, młynki żarnowe także zapewniają dużą regularność i lepszą kontrolę grubości mielenia. Tarczki mogą być płaskie lub stożkowe, stalowe lub ceramiczne. Kryteria te nie mają jednak dużego wpływu na użytek domowy.

Najważniejszą kwestią doboru jest jednak to, aby młynek dopasowany był do Twoich potrzeb. Co to oznacza? Idealny stopień zmielenia różni się w zależności od używanego ekspresu do kawy: od grubego do ekspresu tłokowego, przez bardzo drobny do espresso, aż do średniego w ekspresie filtrowym. Chociaż prawie wszystkie młynki zapewniają mielenie od drobnego do grubego, nie zawsze jest tak w przypadku mielenia bardzo drobnego. Jeśli pijana jest kawa espresso, należy się upewnić, że młynek wystarczająco drobno mieli.

Młynek do kawy – jaki wybrać?

Młynki mogą być ręczne lub elektryczne. Jedno nie jest lepsze od drugiego, wybór zależy raczej od indywidualnego budżetu, przestrzeni, którą dysponujemy i potencjalnych chęci na dłuższą pracę fizyczną.

  • Młynki ręczne – z młynkiem tego rodzaju musimy pracować. Mielenie nie odbędzie się bez naszej ingerencji. To zadanie może być żmudne, gdy przygotowywana jest kawa dla wielu osób. Zależnie od grubości mielenia należy policzyć od 30 sekund do 1 minuty i 30 sekund na filiżankę. Ponadto młynki ręczne mają pojemność rzadko przekraczająca 30 g. Z drugiej strony są bardziej kompaktowe, można je przenosić ze sobą w dowolne miejsce, np. na wakacje lub do pracy. Wreszcie, kosztują mniej niż odpowiedniki elektryczne;
  • Młynki elektryczne – niezwykle komfortowe urządzenia, naciskamy przycisk i spokojnie czekamy na ulubiony napój. Niestety, pomimo prędkości, z jaką mielą ziarna, jednocześnie idzie za tym ogromny hałas, jaki wiele modeli stwarza swoim działaniem. Co więcej, są znacznie większe niż młynki ręczne, a za tym – droższe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze młynka?

Jaki młynek do kawy? Wybór odpowiedniego urządzenia to bardzo odpowiedzialna sprawa, dlatego należy wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę. Mowa tu m.in. o:

  • Mocy urządzenia;
  • Żarna;
  • Rama;
  • Możliwość przełączania stopni zmielenia;
  • Ergonomiczny uchwyt (jeśli jest ręczny);
  • Materiał, z którego wykonano młynek do kawy;
  • Przedział na rozmiar ziaren.

Ważną kwestią jest także materiał, z jakiego wyprodukowano żarna mieszczące się w środku młynka. Mogą to być modele metalowe, ceramiczne, czy też kamienne lub żeliwne. Ceramika pomimo swojej delikatności jako jedyna łączy w sobie dobrą jakość zmielonego ziarna, a także żywotność o wiele wyższą niż w przypadku modeli metalowych.

Kolejna kwestia to rozmiar przegródki na ziarna. Niektóre mieszczą 30 g, inne zaś do nawet 500. Aby wybrać jakiej wielkości przegródkę potrzebujesz, warto obliczyć, ile kawy potrzebujesz. Zwykle w domu nie jest wymagana duża pojemność, wystarczy od 30 do 50 g. Młynki do kawy o pojemności 500 g używane są często w kawiarniach.

Jaki młynek do kawy wybrać? – osobiste preferencje

Jak wszystkie urządzenia, młynek do kawy również wymaga od czasu do czasu konserwacji. Należy o tym pamiętać, zakupując produkt. Zadanie jest znacznie uproszczone, jeśli młynek ma zdejmowany mechanizm. Zwykle należy go dokładnie umyć i wysuszyć, a następnie ponownie umieścić w pierwotnej pozycji.

Po rozważeniu pytania, jaki młynek do kawy wybrać, teraz na pewno dobór urządzenia przebiegnie pomyślnie. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione parametry i wskazówki, można wybrać dla siebie optymalną opcję, która będzie Ci wiernie służyć przez wiele lat.