Jak łatwo połączyć telefon z telewizorem?

Znakiem dzisiejszych czasów są telefony komórkowe, które towarzyszą nam na każdym kroku. Można je wykorzystywać do wielu celów, również do wyświetlania ekranu smartfona na ekranie naszego domowego telewizora. Przyda się to zwłaszcza gdy chcemy pokazać szerszemu gronu zdjęcia czy też filmy przechowywane w pamięci telefonu komórkowego bez konieczności przekazywania telefonu z rąk do rąk. Jeżeli chcemy, możemy za pomocą naszego telefonu zamienić telewizor w centrum multimedialnej rozrywki, korzystając na dużym ekranie ze wszystkich dobrodziejstw naszego telefonu.

Fale radiowe albo kable, czyli jak łatwo połączyć telefon z telewizorem?

Jeżeli chcemy wyświetlać ekran naszego telefonu na telewizorze w naszym salonie, mamy do wyboru dwie techniki: bezprzewodową oraz przewodową. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego też musimy zwrócić uwagę na posiadane przez nas urządzenia, które próbujemy połączyć.

Najpopularniejszym sposobem na połączenie telefonu oraz telewizora jest metoda bezprzewodowa. Jeżeli nasz telewizor jest oznaczony jako Smart TV, najprawdopodobniej będziemy mieli taką możliwość. Telewizor tego typu musimy podłączyć do sieci bezprzewodowej, telefon również musi być połączony z tą samą siecią. W zależności od producenta, zarówno telewizora, jak i telefonu, następne kroki które musimy wykonać, mogą odbiegać od siebie. Zazwyczaj wygląda to w następujący sposób – gdy obydwa urządzenia są połączone w tej samej sieci bezprzewodowej, na telewizorze włączamy tryb streamingowy, dzięki czemu telewizor będzie możliwy do znalezienia, na telefonie natomiast wyszukujemy dostępne urządzenia.

Gdy znajdziemy na liście nasz telewizor, łączymy się z nim – a cała reszta zostanie dostosowana automatycznie. Niektórzy producenci telewizorów mogą wymagać dedykowanej aplikacji, którą będziemy musieli zainstalować na telefonie, dlatego proces ten może wyglądać różnie. Nie zawsze też jest możliwość odwzorowania ekranu telefonu na telewizorze, czasami będziemy mieli możliwość przesyłania tylko obrazów, filmu i dźwięku. Warto więc sprawdzić możliwości naszego telewizora, ponieważ może on nie obsługiwać niektórych urządzeń – urządzenia firmy Apple używają innego protokołu połączenia niż urządzenia z Androidem.

Jeżeli nie posiadamy telewizora SmartTV, a chcemy cieszyć się bezprzewodowym połączeniem z telewizorem, możemy użyć innej metody. Należy wtedy zakupić bezprzewodowy odbiornik, który podłączamy do gniazda HDMI w telewizorze, przełączyć telewizor na odbiór z gniazda HDMI w którym znajduje się odbiornik, po czym połączyć telefon i odbiornik. Również i tutaj należy zwrócić uwagę, jakie technologie obsługuje zakupiony przez nas odbiornik – nie wszystkie telefony mogą z nim współpracować. Jeżeli posiadamy telefon ze stajni Apple – upewnijmy się, że odbiornik obsługuję funkcję AirPlay, natomiast jeżeli posiadamy telefon z

Androidem – Miracast lub ChromeCast

Bez względu na to, w jaki sposób połączymy telefon z telewizorem, używając bezprzewodowych metod, należy zwrócić uwagę na ważny szczegół. Połączenie telefonu i telewizora bez kabli jest wygodne, lecz przy rzutowaniu na ekran telewizora filmów w rozdzielczości FullHD przy użyciu telefonu, który sobie z tym nie radzi – mogą pojawić się opóźnienia, zacięcia czy straty w jakości obrazu. Dlatego warto się upewnić, że telefon poradzi sobie z tym zadaniem.

Jak podłączyć telefon do telewizora przez HDMI?

Jeżeli nie chcemy łączyć się z odbiornikiem telewizyjnym poprzez sieć bezprzewodową, można użyć innej metody. Istnieje możliwość połączenia się z telewizorem poprzez przewody. Należy wtedy zakupić adapter, nazywany czasem MHL, ang. Mobile High-definition Link. W ten sposób również można połączyć telefon do telewizora, dzięki takiemu połączeniu transfer jest stabilniejszy niż w przypadku połączenia bezprzewodowego, co ma znaczenia zwłaszcza przy filmach w wysokiej rozdzielczości oraz grach. Warto pamiętać o tym, że telefon połączony w ten sposób zużywa większą ilość energii. Wiele adapterów posiada dodatkowe złącza USB, dzięki czemu można jednocześnie ładować urządzenie i przesyłać dane.