Ile trwa kurs praktyczny prawa jazdy?

Pojazdy mechaniczne zmieniły sposób, w który podróżujemy i przemieszczamy się na co dzień. Aby jednak móc nimi kierować, potrzebujemy stosownych uprawnień, które zdobywa się poprzez odbycie odpowiedniego kursu, a następnie zdanie egzaminu państwowego, po którym wydawane jest prawo jazdy, będące dokumentem potwierdzającym naszą wiedzę dotyczącą przepisów ruchu drogowego, a także nasze umiejętności kierowania danym pojazdem.

W Polsce kategorie prawa jazdy dzielone są w zależności od rozmiaru i wagi pojazdu. Kategoria AM dotyczy motorowerów i lekkich czterokołowców, których masa własna nie przekracza 350 kilogramów, a pojemność silnika benzynowego nie przekracza 50 ccm, kategoria A to natomiast wszystkie motocykle o pojemności silnika powyżej 50 ccm, jednak ich waga nie ma tutaj większego znaczenia. Kolejną kategorią – i to właśnie na tej się skupimy – jest kat. B, która uprawnia kierowcę do prowadzenia samochodu osobowego lub dostawczego, którego waga nie przekracza 3 i pół tony.

Aby otrzymać w Polsce prawo jazdy i móc kierować samochodem, trzeba wcześniej przejść specjalny kurs, podczas którego kierowca uczy się kierowania pojazdem, a także zdobywa wiedzę teoretyczną na temat jego budowy oraz prawa obowiązującego na drodze. Co trzeba zrobić, żeby w ogóle rozpocząć naukę jazdy, a także ile trwa cześć praktyczna kursu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym wpisie.

Prawo jazdy kat. B w Warszawie – jak je uzyskać?

Prawo jazdy kat. B w Warszawie, a także wielu innych miastach naszego kraju można uzyskać, zdając odpowiednie egzaminy. Zanim to jednak nastąpi, przed przyszłym kierowcą jeszcze długa droga. Przede wszystkim taka osoba musi zasygnalizować chęć zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami poprzez zgłoszenie się do odpowiedniego urzędu – w tym przypadku wydziału komunikacji i złożenie wniosku, po którym następuje założenie PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę. Jest to bardzo ważny punkt, ponieważ bez niego nie będzie można podejść do egzaminu, ani nawet rozpocząć kursu.

Po dopełnieniu wszystkich formalności rozpoczyna się nauka. Na początek – teoria. Podczas kursu przyszły kierowca zapoznaje się z przepisami ruchu drogowego oraz wszelkimi detalami dotyczącymi pojazdu, czyli kontrolkami, jego budową i innymi elementami.

Następnie kandydat zgłasza chęć zdawania egzaminu. Jeśli zaliczy go z wynikiem pozytywnym, przechodzi do kolejnego etapu kursu i rozpoczyna część praktyczną, która również kończy się egzaminem.

Ile trwa kurs praktyczny prawa jazdy?

W zdecydowanej większości szkół jazdy w naszym kraju kurs praktyczny trwa około 30h zegarowych, które rozdzielane są na 1-2h sesje w terminach ustalonych z kursantem. Takie jazdy praktyczne mogą odbywać się nawet codziennie, co bardzo przyspiesza cały proces zdawania na prawo jazdy.

Co trzeba zrobić, aby rozpocząć kurs praktyczny na prawo jazdy?

Podstawowym wymaganiem jest oczywiście wspomniane wcześniej PKK. Bez profilu kandydata na kierowcę nie wsiądziemy do samochodu z “L” na dachu. Obowiązkiem przed rozpoczęciem części praktycznej kursu jest oczywiście podejście do egzaminu teoretycznego i zdanie go. To również jest absolutna podstawa do rozpoczęcia jazd.