Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła są w najprostszym możliwym ujęciu energooszczędnymi, ekologicznymi i innowacyjnymi systemami grzewczymi. Można zaobserwować, że z roku na rok na ich montaż decyduje się coraz większa liczba osób. Gwarantują one nie tylko chłodzenie pomieszczeń, ale również ogrzewanie w budynkach czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Godny uwagi jest jednak fakt, że do wydajnego działania niezbędne będzie połączenie z właściwą instalacją grzewczą rozprowadzającą ciepło jakie grzejniki do ogrzewania pompą ciepła?

Jak dobrać grzejniki do pompy ciepła?

Ludzie decydują się na pompę ciepła ze względu na ekologiczność, energooszczędność, wygodę użytkowania czy niskie koszty eksploatacji. Nie będzie możliwe zagwarantowanie wydajnej pracy pompy ciepła bez odpowiedniego dopasowania górnego i dolnego źródła ciepła. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pompy ciepła są urządzeniami niskotemperaturowymi. Oznacza to tym samym, że im mniejsza będzie różnica temperatur między dolnym a górnym źródłem ciepła, tym bardziej energooszczędna i wydajniejsza będzie praca urządzenia. Oczywiście będzie to miało bezpośrednie przełożenie na niższe koszty eksploatacji urządzenia, a także oszczędności. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie postawienie na rozwiązanie, w którym temperatura wody grzewczej będzie oscylowała od 30 do 40 stopni Celsjusza, z kolei powierzchnia oddająca ciepło będzie duża. Ze wspomnianych przyczyn najlepszym możliwym połączeniem dla omawianej pompy ciepła będzie ogrzewanie płaszczyznowe.

Współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym

Należy mieć świadomość, że dobór pompy ciepła, czyli jej parametrów technicznych i rodzaju odgrywa istotną rolę z punktu widzenia efektywności działania urządzenia. Nie można zapomnieć zadbać o górne źródło ciepła. Chodzi oczywiście o instalację grzewczą rozprowadzającą ciepło, które jest dostarczane przez pompę ciepła po określonych pomieszczeniach. Rekomendowane jest postawienie na niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe: ogrzewanie sufitowe, podłogowe czy ścienne.

Ogrzewanie płaszczyznowe w najprostszym możliwym ujęciu umożliwia użytkownikom osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty. Jest to spowodowane tym, że nie będzie wymagało wysokiej temperatury w celu zagwarantowania właściwego  ogrzewania pomieszczeń. Nie dojdzie tym samym do powstania dużej różnicy temperatur między dolnym a górnym źródłem ogrzewania. Urządzenie będzie mogło w ten prosty sposób efektywnie pracować. Zostanie również zapewniony właściwy komfort cieplny.

Godny uwagi jest fakt, że w zdecydowanej większości przypadków omawiane ogrzewanie płaszczyznowe montowane jest już na etapie budowy domu. Ponadto warto wiedzieć, że stosunkowo rzadko stosuje się je w modernizowanym budownictwie. Czy dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie pompy ciepła w starszym budynku, a następnie podłączenie jej z grzejnikiem? Można zdecydować się na wspomnianą opcję. Zalecana jest jednak w takiej sytuacji równoczesna instalacji grzewczej na grzejniki niskotemperaturowe.

Grzejniki do pompy ciepła – lubuskie

Jakie grzejniki do pompy ciepła w lubuskim? Użytkownicy bardzo często zastanawiają się, czy będzie możliwa współpraca pompy ciepła z tradycyjnymi grzejnikami. Godny uwagi jest fakt, że nie zawsze z ekonomicznego punktu widzenia będzie to dobre rozwiązanie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niskotemperaturowe urządzenia grzewcze najlepiej będą pracowały, gdy będą połączone z instalacjami o temperaturze wody grzewczej oscylującej od 30 do 40 stopni Celsjusza. Jak wiadomo, tradycyjne grzejniki do zagwarantowania ogrzewania będą potrzebowały temperatury od 60 do 70 stopnie Celsjusza. Oznacza to tym samym, że instalacje będzie wtedy bardzo mało wydajna.

Należy również zaznaczyć, że w przypadku ewentualnej modernizacji systemu grzewczego użytkownicy nie muszą podejmować decyzji o zrezygnowaniu z pompy ciepła. Ogromny wzrost popularności niskotemperaturowych urządzeń grzewczych w ostatnich latach doprowadził do pojawienia się na rynku niskotemperaturowych źródeł ciepła. Dzięki temu możliwy jest montaż pompy ciepła praktycznie w każdym budynku.