Co to jest ekogroszek i czym różni się on od węgla?

By ogrzać dom i wodę, potrzebne są określone surowce. Ludzie zaczynają powoli odchodzić od zużywania węgla i drewna na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Montuje się między innymi pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Innym rozwiązaniem jest też ekogroszek. Staje się on coraz popularniejszym paliwem stałym w Polsce. Pochodzi z węgla kamiennego, jednak jest o wiele bardziej ekologiczny. Czym on jest, jakie są jego właściwości i czym ekogroszek z Suwałk różni się od węgla?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek jest paliwem powstałym z węgla kamiennego. Dzięki swojej wydajności, łatwości w użyciu i ekologiczności służy do ogrzewania budynków. Uzyskuje się go z przesianego, pokruszonego węgla. Jest on odpowiednio płukany, dzięki czemu usuwa się z niego wszelkie niepalne frakcje, miał i substancje toksyczne, uwalniane w czasie spalania.  Do jego zalet zaliczyć można stosunkowo niewielkie rozmiary, które sprawdzają się szczególnie w piecach mających podajniki. Dzięki temu nie ma konieczności regularnego dosypywania opału. Zapewnia to duże ułatwienie w czasie zabieganych dni. Spalanie ekogroszku z Suwałk generuje o wiele mniej tlenku węgla i innych szkodliwych substancji, które powodują smog. Wybierając ekogroszek można być spokojnym o stan powietrza w okolicy.

Ekogroszek a węgiel

Ekogroszek uzyskuje się z węgli najwyższych jakości. Cechuje go wysoka wartość opałowa, a także fakt, że pozostawia on po sobie dużo mniej popiołu niż zwykły węgiel. Dzięki temu dużo rzadziej pojawia się potrzeba czyszczenia paleniska. Porównując ekogroszek z węglem można dostrzec, że ma on znacznie mniejszą granulację, dlatego sprawdza się szczególnie w piecach z podajnikami. Cechuje go także dużo wyższa kaloryczność. Ekogroszek wykazuje małą spiekalność, przez co jest on o wiele efektywniej spalany. Lepiej również przetwarza on swoją energię w ciepło.

Ekogroszek Suwałki

Decydując się na zakup ekogroszku należy upewnić się, czy dane źródło przedstawia rzetelne informacje. Zdarza się bowiem, że sprzedawcy oferują podrobiony produkt. Nie spełnia on swoich funkcji takich jak m.in. zmniejszona ilość emitowanych toksyn do atmosfery. Podróbki ekogroszku są najczęściej połączeniem miału węglowego z nieznanymi substancjami. Warto zatem zwracać uwagę, czy pożądany produkt posiada certyfikat Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Kupując Ekogroszek w Suwałkach warto zapytać sprzedawcę o stosowny dokument.

 

Wybierając ekogroszek warto także sprawdzić wilgotność produktu. Powinien być on suchy. Pomimo to obserwuje się zjawisko zwane poceniem się ekogroszku. Wpływa ono negatywnie na elementy pieca, gdyż przyspiesza korozję. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, od wadliwego produktu, po nieprawidłowe przechowywanie.

 

Na rynku dostępny jest ekogroszek pakowany w worki oraz luzem. Decydując się na drugą opcję, warto wziąć pod uwagę warunki przechowywania takiego ekogroszku. Wymaga on suchego i najlepiej betonowego pomieszczenia, znajdującego się blisko pieca. Produkt w workach dużo łatwiej przewieźć oraz przechowywać. Wystarczy zapewnić mu dach lub okrycie materiałem nieprzemakalnym.