Virtual Private Server – co to jest i dlaczego warto?

W świecie hostingu pojawia się szereg pojęć, których znaczenie może nie być dla początkujących oczywiste. Wśród nich jest trzyliterowy skrót VPS, który oznacza Virtual Private Server (pol. Prywatny serwer wirtualny). Osobom, które jeszcze nie wiedzą, czym jest VPS śpieszymy z wyjaśnieniem!

Jest to bardzo interesująca technologia, która posiada zalety serwera dedykowanego przy zachowaniu atrakcyjnej ceny zbliżonej do serwera współdzielonego. Oznacza to, że zasoby fizycznego serwera są dzielone przez kilka wirtualnych maszyn, które są symulacją tego pierwszego. Korzystając z serwera VPS mamy dostęp do jednej z wirtualnych maszyn, których pojemność i transfer niewiele ustępują dedykowanemu serwerowi.

Jest to bardzo dobra opcja np. dla większych sklepów internetowych. Wśród opcji oferowanych przez VPS, których nie posiada serwer współdzielony należy wymienić możliwość samodzielnej konfiguracji serwera oraz pobieranie i instalowania dodatkowych aplikacji i modułów. Innymi słowy, serwery VPS oferują swobodę, której wymagają bardziej wymagający użytkownicy. Mogą one stać się świetnym „przystankiem” dla rozwijających się firm, które dopiero planują przeniesienie się na dedykowany serwer.

Warto pamiętać o tym, że serwery VPS są bardzo różnorodne. Różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem wirtualizacji. Część rodzajów wirtualizacji nakłada na użytkowników ograniczenia, dlatego jeżeli zależy nam na pełnej swobodzie, warto wybrać serwer cechujący się pełną wirtualizacją KVM (kernel-based).