Popularność przesyłek lotniczych

Przesyłki lotnicze na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością wśród osób wysyłających korespondencję oraz przesyłki na dłuższe trasy. W wielu krajach ta forma odgrywa także ważną rolę w przemyśle i handlu. Nic dziwnego, firmy oferujące takie usługi dokładają ogromnych starań, aby były one realizowane na czas i z najwyższą starannością.

Nie bez znaczenia jest fakt, że na przesyłki lotnicze decydują się zwykle osoby dysponujące bardzo ważnymi towarami. Stąd też szczególny nacisk na jakość realizacji, dopasowanie do oczekiwań klienta oraz sprawny system dystrybucji do odbiorców na całym świecie.

W Polsce przesyłki lotnicze nadal są stosunkowo mało popularne. Choć z roku na rok rynek transportu lotniczego zwiększa się, nadal jest to szacunkowo około 130 tysięcy ton rocznie. Specjaliści uważają, że przyczyną takiego stanu rzeczy w dużej mierze jest słabo rozbudowana sieć połączeń oraz silna konkurencja ze strony Niemiec. To nasi zachodni sąsiedzi koncentrują na sobie uwagę inwestorów.

Dość istotna jest także kwestia słabego zapotrzebowania na taki transport. Polska proponuje międzynarodowym partnerom coraz więcej towarów, nadal jednak nie są one na tyle unikalne, aby decydować się na formę przesyłek lotniczych. W ten sposób realizuje się z reguły wysyłkę cenniejszych towarów, takich jak produkty przemysłu wysokiej technologii czy też przedmioty zabytkowe i kosztowne. To także idealna metoda na przesłanie produktów szybko psujących się. Inne towary bez problemów mogą na miejsce docelowe trafić alternatywnym środkiem transportu, rzadko więc – także ze względu na koszty – przedsiębiorcy decydują się na przesyłki lotnicze.

Pozytywny jest niewątpliwie fakt, że polskie lotniska, sieć połączeń oraz infrastruktura z przemysłem lotniczym związana rozwija się i rozbudowuje nieustannie. To dobry znak, oznacza bowiem, że lotnictwo pasażerskie oraz towarowe będzie funkcjonowało coraz lepiej i sprawniej. Uruchamiane są nowe połączenia, ostatnimi czasy do Azji. Koreluje to z polskimi dążeniami do inwestowania na tamtejszych rynkach. Wszystko to pozwala przypuszczać, że przesyłki lotnicze będą zyskiwały na popularności, ta zaś pociągnie za sobą coraz atrakcyjniejsze oferty realizacji spedycji tą drogą.