Czy warto do Płocka?

Płock to miasto znajdujące się w centralnej Polsce i oferujące wiele uroku, jeśli tylko damy mu szansę. To książęce miasto położone w Kotlinie Kłodzkiej w XI wieku było stolicą naszego państwa. Płock ujmuje malowniczością, wielością zielonych obszarów. Miasto położone jest nad Wisłą, co silnie wpływa na estetykę miejsca. Płock to bez wątpienia miejsca warte zobaczenia. Na pytanie czy warto do Płocka, trzeba jednogłośnie odpowiedzieć, że tak.

Jeśli najdzie nas ochota na odwiedzenia Płocka, warto znać najciekawsze jago zakątki i główne zabytki. Na początku naszej przygody z miastem powinniśmy koniecznie zwiedzić Wzgórze Tumskie, na którym znajduje się zabytkowe Stare Miasto. Tam również znajdziemy najstarszą szkołę średnią w Polsce, która została założona w 1180 roku i nazywana jest „Małachowianką”. W jej podziemiach znajdziemy muzeum średniowiecza. Dodatkowo możemy pospacerować po deptaku i napić się kawy w pobliskich restauracjach. Ciekawym punktem jest również ratusz, zbudowany w XIX wieku. W samo południe pod wieżą ratusza przedstawiana jest scenka pasowania Bolesława Krzywoustego. Figury są naturalnej wielkości, stąd scenka wygląda naprawdę przekonująco. Latem na starówkę może nas zabrać Tumska Ciuchcia.

Kolejnym punktem naszego płockiego szlaku może być Zamek Książęcy, pochodzący z XIV wieku. Został on dwa wieki później przebudowany na opactwo benedyktynów. Muzeum Diecezjalne może pochwalić się sporą ilości eksponatów i zachęcić niejednego odwiedzającego, do zawitania w jego progi. W muzeum spotkamy różnorodną broń, szaty liturgiczne, rękopisy czy rzeźby. Poza muzeum warto zwrócić uwagę na dwie wieże – Zegarową i Szlachecką.

Muzea to naoczne miejsca śladów historii, dlatego warto zawitać również do muzeum Mazowieckiego. To miejsce dla lubiących sztukę, a dokładnie sztukę secesyjną. Znajdują się tam obrazy Wyspiańskiego, Galle, Laszczki, Malczewskiego, Mehoffera, Laliqua. Oprócz tego w muzeum zobaczymy szkło, biżuterię, meble, ceramikę i przedmioty użytkowe.

Dla rodzin z dziećmi polecamy odwiedzenie ZOO, które rozpromieni buzię niejednego malca. Znajduje się tam największa kolekcja gadów w Polsce. Uczestniczy ono w ponad 20 europejskich programach hodowlanych zwierząt rzadko występujących i ginących gatunków, jak pantera śnieżna czy kondor wielki. W tej płockiej oazie zwierząt możemy spotkać osiemdziesięcioletnią aligatorkę Martę. Dodatkowo jest też wielki zegar słoneczny w kształcie pawia, park linowy, plac zabaw dla maluchów i zjazd tyrolski. ZOO może stać się uwieńczeniem naszej płockiej podróży.

Czy warto do Płocka? Miasto to oferuje wiele atrakcji, a fakt, że jest ulokowane nad Wisłą wzmaga tylko jego atrakcyjność. Malowniczo, zielono, przyjemnie – tak możemy zdefiniować płocki klimat. Czy to odwiedzając muzea, ratusz, najstarszą szkołę, czy to przechadzając się deptakiem – możemy dowiedzieć się czegoś nowego i przyjemnie spędzić czas. Warto do Płocka pojechać i zobaczyć to, co nam oferuje. A jest tego naprawdę sporo.

Autor: Gościnność w Polsce