Jak uprawiać paprykę?

Papryka to bardzo smaczne i atrakcyjne wizualnie warzywo. Jakby tego było mało, jest wyjątkowo zdrowa i nadaje się do wielu potraw. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie mieć ją w swoim ogrodzie. Jeśli jednak interesuje Cię uprawa papryki, musisz poznać wymagania tego warzywa. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Powinieneś także dowiedzieć się, w jaki sposób pielęgnować sadzonki papryki na poszczególnych etapach ich rozwoju. 

Dlaczego warto zdecydować się na uprawę papryki w swoim ogrodzie?

Jak już zaznaczono na wstępie, papryka jest warzywem smacznym i zdrowym. Jeśli zamierzasz ją uprawiać, powinieneś przyjrzeć się jednak jej właściwościom nieco bliżej. Przede wszystkim, warzywo to jest prawdziwą skarbnicą witaminy C, która wspiera odporność organizmu. Znaleźć można w niej także całkiem sporo witamin A oraz E, które troszczą się między innymi o dobry stan skóry i włosów. Papryka jest także bogata w składniki mineralne, takie jak magnez, sód, fosfor czy żelazo. Co ciekawe, w zielonej papryce znaleźć można sporo kwasu foliowego, natomiast papryka żółta bogata jest w luteinę wspierającą narząd wzroku. Czerwona papryka jest zaś skarbnicą beta karotenu. Wiele osób powie, że paprykę można kupić w każdym supermarkecie. Jest to oczywiście prawda, ale nigdy nie będzie ona tak bogata w wartości odżywcze jak ta, którą wyhodujesz we własnym ogródku. 

Jakie wymagania ma papryka?

Zanim zaczniesz uprawiać paprykę, musisz dowiedzieć się, jakie są właściwie jej wymagania. Raczej nikogo nie zdziwi fakt, iż warzywo to wymaga wyjątkowo żyznej gleby. Poza tym, papryki lubią wysoką wilgotność powietrza oraz ciepło. Najbardziej optymalna temperatura dla tych warzyw oscyluje w granicach 25 stopni Celsjusza. Nietrudno się więc domyślić tego, że papryka wyjątkowo źle znosi przymrozki. 

W jaki sposób uprawiać paprykę w gruncie?

Jeżeli interesuje Cię własna papryka, jak uprawiać to warzywo w gruncie? Zapewne nie raz zadawałeś sobie to pytanie. Musisz wiedzieć, że uprawa papryki w gruncie jest zdecydowanie trudniejsza niż pod osłonami. Nie oznacza to jednak, że nie może przynieść pozytywnych rezultatów. Najważniejsze jest to, aby zapewnić papryce ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. Gleba musi być żyzna i zasobna w składniki mineralne. Musisz także zdawać sobie sprawę z tego, kiedy sadzić paprykę do gruntu. Jako że warzywo to nie jest odporne na przymrozki, najbezpieczniej sadzić je do gruntu pod koniec maja. Wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnych temperatur jest już stosunkowo niskie. Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinien zostać utrzymany odpowiedni odstęp. Najlepiej, jeśli będzie on wynosił około trzydziestu centymetrów. Papryka jest warzywem, które wymaga systematycznego i częstego podlewania. Warzywo to dobrze byłoby również nawozić. Jeżeli nie będziesz przestrzegał zasad uprawy papryki wskazanych powyżej, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że warzywo nie wyda obfitych plonów. Kwiaty mogą przedwcześnie opaść, a owoce mogą być małe i niesmaczne. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli zależy Ci na uprawie papryki we własnym ogródku, powinieneś wybrać odpowiednie nasiona. Najlepszym pomysłem będzie więc udanie się do sklepu ogrodniczego po nasiona bądź gotowe sadzonki. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, czeka Cię zdecydowanie więcej pracy. Satysfakcja wynikająca z wyhodowania papryki od nasionka będzie jednak wyjątkowo duża. Na rynku dostępnych jest wiele odmian papryk. Jedne z nich są łatwiejsze, a inne trudniejsze w uprawie. Jeżeli nie wiesz, jaką odmianę wybrać, poradź się pracownika sklepu ogrodniczego. Najpewniej doradzi Ci zakup nasion bądź sadzonek, z których uprawą poradzi sobie początkujący ogrodnik. Miej na uwadze to, że niektóre odmiany mogą wynikać regularnego przycinania, jak również palikowania. Wymienione zabiegi pielęgnacyjne mogą być nieco czasochłonne, ale znacząco zwiększają prawdopodobieństwo obfitych i przede wszystkim smacznych plonów. Jeżeli zależy Ci na uprawie ekologicznej, sięgaj wyłącznie po naturalne środki ochrony roślin. Na szczęście, jest ich całkiem sporo, zarówno w internetowych, jak i w stacjonarnych sklepach.