Jak zabezpieczyć towar podczas transportu?

Aby produkty dotarły do swoich nabywców, często muszą przemierzyć dystanse liczące nawet tysiące kilometrów. Pokonują je drogą morską, lotniczą i drogową. Aby dotarły na miejsce przeznaczenia w tylu kawałkach, w ilu zostały przygotowane przez producenta, muszą zostać bezpiecznie spakowane i prawidłowo zabezpieczone. Wbrew pozorom nie jest to rzecz łatwa ani oczywista. Wiedzą o tym również konsumenci, którzy otrzymują lub wysyłają paczki za pośrednictwem firm kurierskich. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zabezpieczyć towar podczas transportu.

Co na wpływ na bezpieczeństwo towaru w czasie transportu?

Na bezpieczeństwo towaru w czasie transportu ma wpływ kilka czynników. Do najważniejszych należą:

  1. zabezpieczenia towaru wewnątrz opakowania,
  2. zabezpieczenie grupy opakowań w pojeździe,
  3. prawidłowe rozmieszczenie towaru na jednostce transportowej,
  4. wypadki losowe, zdarzenia w drodze do nabywcy.

Za pierwszy etap odpowiada zazwyczaj producent, kolejne zależą od wiedzy i doświadczenia przewoźnika. Jeśli towar transportowany jest drogą morską, istotne znaczenie ma rozkład kontenerów na statku, dzięki któremu ciężar jest równomiernie rozłożony. Wewnątrz kontenera poszczególne opakowania powinny być tak rozmieszczone, aby nie przesuwać się względem siebie nawet przy dużym sztormie.

Zabezpieczenie towaru wewnątrz opakowania

Aby produkt o dużej wartości bądź kruchości dotarł do odbiorcy nienaruszony, musi być prawidłowo zabezpieczony. Sztywny, kilkuwarstwowy karton lub drewniana skrzynia będą przeciwdziałać zgnieceniu lub uderzeniom o ściany pojazdu lub inne opakowania, jednak mogą okazać się niewystarczające w przypadku gdy zawartość nie wypełnia dokładnie opakowania. Puste przestrzenie sprzyjają przesuwaniu się zawartości, narażając ją na uszkodzenia. Produkt w środku opakowania powinien być dodatkowo zabezpieczony wypełniaczami z papieru, plastiku, styropianu, gąbki i innych materiałów. Ich funkcją jest amortyzacja wstrząsów i zapobieganie przesuwaniu się zawartości wewnątrz opakowania.

Zabezpieczenie grupy opakowań w pojeździe

Zabezpieczenie grupy opakowań w pojeździe to kolejny sposób na uniemożliwienie ich przesuwania się, na przykład w czasie hamowania pojazdu. Kilka kartonów może zostać umieszczonych na drewnianej palecie i owiniętych elastyczną folią stretch lub taśmą spinającą PET. Taśma poliestrowa skutecznie unieruchomi i zabezpieczy na palecie również towary nieopakowane, takie jak kostka brukowa, drewniane stemple budowlane czy elementy stalowe. Znajdzie ona również zastosowanie w postaci dodatkowego zabezpieczenia paczek ciężkich lub ponad gabarytowych. Jeśli zawodowo zajmujesz się przygotowaniem towaru do wysyłki, skontaktuj się z producentem taśmy pet, który doradzi Ci, jak optymalnie dobrać i wykorzystać taśmy poliestrowe, aby zapewnić przesyłce maksimum bezpieczeństwa.

To jednak niejedyne sposoby zabezpieczenia towaru podczas transportu. Doświadczeni przewoźnicy i firmy kurierskie dodatkowo zabezpieczają towar przy użyciu pasów transportowych. Aby nie doszło do uszkodzenia przesyłek znajdujących się bezpośrednio pod nimi, dodatkowo stosuje się podkładki, dzięki którym kartony nie odkształcają się pod naciskiem pasów. Ważny jest również sposób ułożenia paczek na sobie tak, aby nie doszło do zgniecenia opakowań najniżej ułożonych pod ciężarem opakowań ułożonych wyżej. Ciężkie przesyłki powinny być ułożone na dole, najlżejsze – na górze. Należy również zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na kartonach, dotyczące sposobu ich ułożenia na czas transportu. Ich zignorowanie może doprowadzić do uszkodzenia zawartości. 

Zabezpieczenia towaru w transporcie a ochrona środowiska

Wypełniacze, folie i opakowania, mimo że są niezbędne, po rozpakowaniu przesyłki stanowią odpad. Aby zapobiegać ich nadmiernej produkcji, warto zastanowić się, jak ograniczyć ich ilość. Warto wykorzystywać kartonowe opakowania lub folię stretch ponownie, jako wypełniacze. Dobrym pomysłem będzie również korzystanie z nowoczesnych produktów biodegradowalnych, o sortowaniu i recyklingu odpadów nie wspominając.