Stół separacyjny – co to jest i jak działa?

Kompost jest powszechnie wykorzystywany do użyźniania gleby w rolnictwie i ogrodnictwie. Coraz więcej osób widzi niesamowity potencjał produkcji własnego kompostu, co stanowi wsparcie dla większego plonowania w uprawach amatorskich. Jednakże, oprócz samodzielnego wytwarzania kompostu – można też zakupić gotowy, już przygotowany w odpowiednich warunkach kompost workowany. Zazwyczaj jest to dobre rozwiązanie z tego względu, że jego jakość jest gwarantowana, a dodatkowo jest on nawozem czystym. To właśnie przy jego wytwarzaniu doskonale sprawdzają się takie urządzenia jak stoły separacyjne. Jak działa stół separacyjny, co umożliwia i jakie jest jego najczęstsze zastosowanie? Dlaczego właśnie to urządzenie jest właściwie niezastąpione? 

Co to jest stół separacyjny? Kilka cech charakterystycznych 

Jedną z podstawowych czynności, jakie można wykonywać z wykorzystaniem stołów separacyjnych jest oczyszczanie materiału na kompost lub też niemalże gotowego kompostu od tych elementów, które zdecydowanie nie są w nim pożądane – mogą to być na przykład odłamki szkła. Tego rodzaju zanieczyszczenia całkowicie eliminują możliwość wykorzystania kompostu w praktyce. Nie można używać zanieczyszczonego kompostu w uprawach rolniczych, tym bardziej w ogrodnictwie. Proces jego oczyszczania trzeba wobec tego w odpowiedni sposób zaplanować tak, aby był efektywny, szybki i relatywnie nie generował zbyt wielkich kosztów. Szereg przydatnych informacji o tym, w jaki sposób pomagają w tym zadaniu stoły separacyjne można znaleźć na stronie https://agrex-eco.pl/stoly-separacyjne-tts/. Warto wiedzieć o tym, że odseparowanie szkła jest szczególnie trudnym zadaniem. Niestety, zastosowanie folii i kamieni w tym przypadku nie daje odpowiednio wysokiej skuteczności. Znacznie lepiej sprawdza się wykorzystanie technologii suchej oraz stołu separacyjnego. Wiedząc już, co to stół separacyjny, warto poznać zasadę jego działania. Dlaczego to właśnie to urządzenie jest szczególnie polecane do tego zadania?

Jak działa stół separacyjny w praktyce? 

Urządzenie wygląda dość niepozornie, chociaż trzeba zarezerwować sobie na tę maszynę trochę miejsca. Warto wiedzieć, że jest ono dostępne w czterech różnych rozmiarach, co pozwala dopasować maszynę do potrzeb i do procesu produkcji. Stół separacyjny jest wyposażony w kilka różnych sit, które pozwalają na przeprowadzanie sortowania elementów na różnej wielkości frakcje. Aby możliwe było zastosowanie stołu separacyjnego, trzeba w praktyce spełnić dwa istotne warunki. Zastanawiając się, co to jest stół separacyjny dobrze jest od razu zobrazować sobie to, jak działa.

  • Pierwszą istotną rzeczą jest to, że do urządzenia wrzucamy jedynie materiały sypkie. Sortowanie odbywa się tutaj całkowicie na sucho. 
  • Materiały sypkie do sortowania nie mogą być zbrylone i lepkie, nie mogą przekraczać odpowiedniego poziomu wilgotności. Trzeba więc kontrolować to, co trafia do urządzenia. 

Zaraz po przesianiu materiału następuje przetransportowanie materiału do sita wibracyjnego. W stole separacyjnym działa także specjalny wentylator ciśnieniowy z pokładem przesiewającym. Efektem działania tego systemu jest odseparowanie tych elementów, które są lżejsze oraz tych, które są cięższe. Te drugie są przenoszone w dół. Stół separacyjny jest także wyposażony w możliwość elektronicznego sterowania wentylatorem dmuchawy. Dzięki systemowi filtracyjnemu powietrze odlotowe jest odpowiednio oczyszczane. Efektywny system cyrkulacji powietrza gwarantuje poprawne działanie maszyny. Dzięki temu może ona funkcjonować niemalże bezawaryjnie.

Warto zauważyć, że stół separacyjny jest urządzeniem przyjaznym dla środowiska. W efekcie jego pracy nie powstają ścieki, a dodatkowo jest to urządzenie energooszczędne. Stół separacyjny sortuje na sucho różnego rodzaju materiały opierając się na informacji o ich ciężarze. Zastosowanym napędem w urządzeniu jest napęd mimośrodowy. Nachylenie wewnętrznego sita może być regulowane bezstopniowo, co znacząco ułatwia pracę. Istnieje możliwość instalacji stołów separacyjnych na jednej ramie w sytuacji, kiedy chcielibyśmy mieć trzy tego typu maszyny obok siebie.