Jak naprawdę odpocząć podczas urlopu? Kilka użytecznych porad

Poza prawdziwymi pracoholikami, każda zapracowana osoba ma chwile, gdy z utęsknieniem myśli o urlopie. Czasem zdarza się jednak, że po powrocie z wyjazdu w Bieszczady czy na Malediwy wracamy do pracy i stwierdzamy, że… właściwie wcale nie czujemy się wypoczęci! Jakie kroki warto podjąć, by urlop przyniósł prawdziwą regenerację? O tym będzie można dowiedzieć się z tego artykułu.

Pozwól sobie na dłuższy urlop

Nasze urlopy często nas nie satysfakcjonują, bo są po prostu za krótkie. Nawet jeżeli przysługuje nam kilka tygodni urlopu, bardzo często wykorzystujemy dużą ich część poza sezonem urlopowym, spędzając je na załatwianiu spraw prywatnych. Tymczasem badania wskazują, iż dopiero po czterech-pięciu dniach organizm ma szansę rzeczywiście zauważyć zmianę związaną z przebywaniem w nowym miejscu i rozpocząć regenerację. Dopiero zaś w drugim tygodniu możemy zacząć w pełni cieszyć się spędzanym w nim czasem, ponieważ zdążyliśmy się do niego przyzwyczaić. Prawdziwy odpoczynek zaczyna się zaś dopiero w trzecim tygodniu.

Niestety, dla większości osób tak długi odpoczynek może wydać się wręcz abstrakcją. Sposobem na zapewnienie sobie dłuższego urlopu jest zatrudnienie osobistego asystenta, któremu możemy oddelegować część zadań związanych z życiem prywatnym. Dzięki temu nie będziemy musieli zwalniać się z pracy w celu ich wykonania, tracąc w ten sposób część (a nierzadko nawet większość) urlopu.

Zostaw wszystko za sobą

Udany urlop to taki, w trakcie którego rzeczywiście zostawiamy wszystko za sobą. Jak to osiągnąć, gdy właściwie cały czas jest coś do załatwienia? W przypadku spraw w rodzaju naprawy komputera czy znalezienia dobrego hydraulika, można skorzystać z wspomnianych już powyżej usług osobistego asystenta. Mając pewność, iż nasze sprawy są w dobrych rękach, będziemy mogli w pełni rozkoszować się wypoczynkiem.

Podobne działania warto wykonać również w pracy. Jeszcze na kilka tygodni przed wyjazdem warto oddelegować zaplanowane zadania współpracownikom. Trzeba zrobić to odpowiednio wcześniej, by nie zaskoczyć ich nagle całym szeregiem zadań, których nie będziemy mogli wykonać!

Pamiętajmy także, by podczas urlopu starać się jak najmniej myśleć o pracy. Nie należy zatem sprawdzać co chwila maili albo myśleć o obecnych i przyszłych projektach, ponieważ nie pozwoli to nam się odprężyć. Najlepiej jest w ogóle oderwać się od urządzeń elektronicznych (szczególnie jeżeli często korzystamy z nich w pracy!0, skupiając się na spędzaniu czasu z bliskimi i cieszeniu się urokami nowego miejsca.

Jak dobrze bawić się na urlopie?

Dla wielu osób ważną częścią pracy są wyjazdy służbowe. To właśnie one najlepiej zdają sobie sprawę z tego, że sam wyjazd z domu do atrakcyjnego miejsca nie wystarczy, by rzeczywiście odpocząć. Dlatego też aby zapomnieć o obowiązkach, warto zająć się czymś innym, niż robimy na co dzień w pracy. Może być to sport albo chodzenie na koncerty lokalnych artystów – wszystko, co wydaje nam się interesujące!

Z drugiej strony, należy wystrzegać się zbyt ścisłego planowania urlopu. Pragnąć uczynić czas spędzony w nowym miejscu prawdziwie szczególnym, często układamy sobie napięty grafik pełen interesujących miejsc i wydarzeń. Może brzmieć to jak przepis na fascynującą przygodę, jednak w praktyce może okazać się stresujące. To kolejny powód, dla którego warto zaplanować sobie dłuższy urlop – tylko w ten sposób uda znaleźć się dobry balans między poszerzaniem horyzontów, a beztroskim relaksem.

W przygotowaniu strony pomogła strona Brella.pl działająca m.in. w Zielonej Górze.