Czy można myć włosy syntetyczne?

Kolorowe, doczepiane pasma z włosów syntetycznych pozwalają na tworzenie fantazyjnych fryzur bez konieczności farbowania włosów naturalnych. Poza tym można dzięki nim przedłużyć włosy, upleść długie warkocze czy efektowne koki. Syntetyczne włosy są niedrogie i łatwo dostępne, jednak ich pielęgnacja powinna wyglądać odmiennie od zabiegów stosowanych w przypadku włosów naturalnych. Czy można myć włosy syntetyczne? Jak o nie dbać, by jak najdłużej zachowały swój piękny wygląd i funkcjonalność?

Kolorowe włosy na warkoczyki – jak przedłużyć ich trwałość?

Kolorowe włosy na warkoczyki kojarzą się zwykle z latem i nieco ekstrawaganckimi, kolorowymi fryzurami. Z ich pomocą stworzyć można niebanalną stylizację włosów na imprezę z przyjaciółmi, albo odmienić swój wizerunek na czas urlopu. Coraz częściej po doczepiane syntetyczne pasma sięgają nie tylko najmłodsze miłośniczki fryzjerstwa. Niestety jednak włosy syntetyczne dość łatwo się plączą i ulegają zniszczeniu. Jak o nie dbać,  aby wykonane z ich pomocą fryzury były trwałe? Czy można takie włosy myć, suszyć i dowolnie stylizować?

Czy można myć włosy syntetyczne?

Wiele posiadaczek sztucznych, doczepionych pasem zastanawia się, czy można myć włosy syntetyczne. Odpowiedź na tak postawione pytanie jest twierdząca – włosy syntetyczne można myć. Ważne jest jednak robienie tego we właściwy sposób, pamiętając, że włos syntetyczny nie ma naprawdę wiele wspólnego ze swoim naturalnym odpowiednikiem. Włosy sztuczne wykonane są z syntetycznych polimerów, nie ma więc mowy o ich odżywieniu czy poprawie kondycji dzięki myciu odpowiednim szamponem. Syntetyczne włosy są podobne do wszystkich innych włókien sztucznych – częste mycie, zbyt silne pocieranie czy kontakt z silnymi detergentami może powodować ich blaknięcie, matowienie, pękanie, splątania.

Jak myć włosy syntetyczne?

Aby uniknąć uszkodzenia włosów syntetycznych podczas mycia, należy:

  • Myć włosy syntetyczne tylko wtedy, kiedy są naprawdę zabrudzone lub zakurzone i faktycznie wymagają umycia;
  • Same pasma, przed przymocowaniem, można myć w misce z letnią wodą i łagodnym detergentem; pasemka dopięte do włosów naturalnych myjemy pod prysznicem, niezbyt silnym strumieniem chłodnej wody, z zastosowaniem delikatnego szamponu;
  • Przed myciem włosy należy delikatnie rozczesać za pomocą specjalnego grzebyka lub szczotki z gumowymi ząbkami;
  • Użycie odżywki nie wpłynie na odżywienie włokiem, jednak może znacząco ułatwić ich rozczesanie po umyciu i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia.

Pielęgnacja syntetycznych włosów wymaga delikatności. Trzeba pamiętać, że sztuczne pasma nie mają zdolności do regeneracji i każde uszkodzenie jest nieodwracalne.

Jak suszyć włosy syntetyczne?

Najbezpieczniejszym sposobem na wysuszenie włosów syntetycznych po umyciu jest pozostawienie ich na powietrzu i odczekanie, aż wyschną w sposób naturalny. Pasma, które zostały umyte w misce luzem, można po prostu przewiesić na  suszarce  i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku pasem połączonych  z włosami naturalnymi, po ich umyciu i odciśnięciu nadmiaru wody w ręcznik (bez pocierania), fryzurę najlepiej jest rozczesać i zostawić do wyschnięcia. Jeśli jednak takie rozwiązanie byłoby zbyt czasochłonne, może wysuszyć włosy suszarką. Konieczne jest jednak zastosowanie urządzenia z dyfuzorem oraz możliwością ustawienia małej siły nawiewu oraz niskiej temperatury.

Pielęgnacja syntetycznych włosów – na co zwrócić uwagę?

Pielęgnacja syntetycznych włosów, w tym ich mycie, wymagają zwrócenia uwagi na:

  • delikatność obchodzenia z doczepianymi pasmami,
  • stosowanie odpowiednich akcesoriów i delikatnych detergentów do mycia,
  • dokładne rozczesywanie przed i po myciu,
  • rezygnację ze stylizacji w wysokich temperaturach (w tym z prostowania, lokówek, suszarek o wysokiej temperaturze nawiewanego powietrza).

Dzięki delikatnemu obchodzeniu się ze sztucznymi włosami, kolorowe włosy na warkoczyki mogą służyć dłużej niż tylko przez jeden wieczór. Zadbane, rozczesane pasemka mogą pomóc w  stworzeniu wielu fantazyjnych fryzur, pozwalających na skuteczną poprawę humoru i wyróżnienie się z tłumu.